Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-10-10 Sosnowiec Milowice - Park Tysiąclecia - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18587
od września 2006

2020.10.25 08:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Po Giszowcu postanowiliśmy zwiedzić jeszcze jedno miejsce. Miało być w Katowicach. Tak jakoś się złożyło, że jechaliśmy tak długo, że wypadło nam to tytułowe miejsce. Jadąc drogą S86 zjechaliśmy w ulicę Baczyńskiego. Z niej zajechaliśmy w okolicę tamtejszego schroniska dla zwierząt. Stamtąd poszliśmy do parku, w którym wciąż trwa remont.Ruszamy przed siebie, czyli w kierunku wschodnim północna krawędzią.Mijamy tablicę z planem.Patrzymy na wprost.Patrzymy na lewo. Widzimy, że drzewostan był inwentaryzowany. Tutaj dominuje robinia akacjowa - robinia pseudoacacia.Patrzymy na prawo. Tutaj dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula.I ponownie robinie akacjowe - Robinia pseudoacacia po lewej stronie drogi.

Teraz po prawej stronie zauważam splecionego klona pospolitego - Acer platanoides. Ponadto widać, że dno lasu jest bardzo nierówne.Jest też nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas. Po opadłych liściach poza klonem zwyczajnym - Acer platanoides widać jeszcze olszę czarną - Alnus glutinosa.Oto kolejny widok las z prawej strony drogi.Powoli zbliżamy się do miejsca postoju maszyn budowlanych.Tutaj skręcamy na południe. Po lewej stronie drogi mijamy przyszłą sadzawkę.Teraz przy ścieżce pojawiają się inne drzewa. Ten gatunek zdaje się być topolą Maksymowicza - Populus maximowiczii. 100% pewności da wiosenna wizyta.

Jest jej tutaj sporo.

Teraz droga stała się błotnistym traktem.Schodzimy w dół, podchodzimy ku martwym drzewom.Jest tutaj brzoza brodawkowata - Betula pendula z hubiakiem pospolitym - Fagus sylvatica.Jest nerecznica - Dryopteris.A dalej ponownie władzę przejmuje brzoza brodawkowata - Betula pendula.Wyszliśmy na drogę. W kolejnym płacie po prawej stronie drogi ponownie rządzi robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.Na lewo mamy brzozę brodawkowatą - Betula pendula i tak jest przez jakiś czas.

Światełko w tunelu z sylwetką na końcu to koniec parku.Teraz mijamy czeremchę amerykańską - Padus serotina.Jej liście poraża mączniak - Podosphaera tridactyla, którego z kolei poraża Ampelomyces quisqualis.Teraz spotykamy robinię akacjową - Robinia pseudoacacia opanowana przez motylka Parectopa robiniella.

Cały czas jesteśmy w parku. Zbliżamy się do rozwidlenia dróg.Zerkamy na prawo. Tam cały czas dominuje robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.Z kolei po lewej stronie drogi pojawia się znacząca domieszka topoli osiki - Populus tremula.

Teraz opuściliśmy park i znaleźliśmy się na drogą S86, którą tutaj dojechaliśmy.Przechodzimy dalej.Dochodzimy do skupiska topoli osiki - Populus tremula.Idziemy dalej.

Naszym celem była Brynica. Zerkamy na nią pod prąd.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji