Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-10-10 Sosnowiec Milowice - Park Tysiąclecia - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18588
od września 2006

2020.10.26 11:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W drugiej części tego fotoreportażu na razie znajdujemy się poza tytułowym parkiem. Teraz prawym brzegiem Brynicy ruszamy z jej biegiem ku ulicy Kresowa.

W tutejszym drzewostanie dominują wierzby białe w odmianie płaczącej - Salix alba "Tristis'.Zielone smugi w cieczy, bo trudno nazwać to wodą tworzy rdestnica grzebieniasta - Potamogeton pectinatus, której takie warunki służą, między innymi poprzez likwidację delikatnej konkurencji.

W tej okolicy krzewy oplata kielisznik zaroślowy - Calystegia sepium.Oto kolejne spojrzenie na drzewa i ciecz. Nic się nie zmienia.

Tedy czas na szczyptę żółci, czyli glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.

Ciecz w rzece jest szara. Na naszym prawym brzegu wśród roślinności zielnej dominuje pokrzywa - Urtica dioca. Po lewej stronie mamy głównie rdestowca japońskiego - Reynoutria japonica.

No i jest rdestnica grzebieniasta - Potamogeton pectinatus.I jeszcze raz prawie to samo czyli rdestnice, wierzby, rdestnice.Oto portrety kolejnych drzew z tej grupy.Przed nami most na ulicy Kresowa.Oto odcinek ulicy Kresowa.Oto odcinek ulicy Gottlieba Daimlera. Zawracamy w kierunku Parku Tysiąclecia.

Mijamy tereny firmy Merdedes Benz.Zbliżamy się do drogi S86Po drodze mijamy olszę czarną - Alnus glutinosa.Na skraju lasu rządzi brzoza brodawkowata - Betula pendula.Na tym tle bardzo malowniczo prezentuje się klon zwyczajny - Acer platanoides.

Był tam też owocujący dereń biały - Cornus alba.

Wracamy na Szlak Dawnego Pogranicza.Wchodzimy do parku. Teraz wybieramy drogę odchodzącą w lewo, aby przejść się jego południowym krańcem.

Przeszliśmy około 300 metrów. Tutaj postanawiamy odbić na północ zauważając dziką ścieżkę.Oto ta droga widziana w oczekiwaniu na jednego z naszych towarzyszy.

Czekając rozglądałem się po okolicy. Tutaj na liściach jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior zauważyłem mączniaka. To prawdopodobnie Erysiphe salmonii, ale sprawę można będzie rozstrzygnąć w przyszłym sezonie wegetacyjnym.

Wchodzimy do lasu. Tutaj natrafiamy na świeżą i zejściową czasznicę oczkowatą - Handkea utriformi.

Jak widać nasi tu byli.Droga, którą wybraliśmy okazała się być torem do ekstremalnej jazdy rowerowej. Udało nam się ją przejść bez wypadku.I tak wydostaliśmy się na jedną z głównych parkowych dróg.

Dróżka wyprowadziła nas do łuku ulicy Powstańców Śląskich. Tutaj odbiliśmy w prawo i dalej ulicą Baczyńskiego powróciliśmy w okolicę schroniska dla zwierząt zamykajac pętlę tej wędrówki. I to było wszystko na ten dzień.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji