Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-10-19 Jaworzno - kolejna wizyta w Parku Angielskim
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18613
od września 2006

2020.11.03 19:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejny etap jaworznickiej wędrówki przebiegał przez tytułowy park. Ten wciąż jest placem budowy, ale spacerować już tam można.Na początku zwróciłem uwagę na odrastającą robinie akacjową - Robinia pseudoacacia.Jej liście były zaminowane. Oto efekt działania motylka z gatunku Parectopa robiniellaOto efekt działania motylka z gatunku Phyllonorycter robiniella.

Wchodzę w głąb parku.

Jak widać w drzewostanie dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula.

Mijam ciepłociąg.Wchodzę dalej. Zielone zarośla to dominująca tutaj robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.

Za chwilę przyjrzę się dokładniej liściom tego gatunku.Na razie zwracam uwagę na barwy jesieni w wykonaniu klonu zwyczajnego - Acer platanoides.

Wracam do liści. Oto Parectopa robiniella na robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia.Kolejną osobliwością związaną z tym drzewem są czarne pryszcze na liściach. To prawdopodobnie jest Pseudopeziza medicaginis.Kolejne drzewo w tej okolicy to topola biała - Populus alba.

A dalej bez większych zmian.

Tutaj drzewa oplata winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserta. Barwnego szału nie ma.

Teraz dokumentuję spiek żużlowy zwany lisią norą.Powierzchnię żużla porasta szary porost. To prawdopodobnie Lecanora conizaeoides.

Jest żurawiec falisty - Atrichum undulatum.

Póki co ostatecznie nie oznaczam tego bardzo opitego mchu. Wstępnie typuję krótkosza szorstkiego - Brachytacium rutabulum.Oto inne spieki żużlowe z tej okolicy.

Opuszczam teren leśny. Zerkam w kierunku obiektu kopalnianego, który ma zostać wyburzony. Widoczną hałdę spenetruję w dalszej kolejności.Na razie wchodzę na drugą otwartą część Parku Angielskiego.Zerkam przed siebie.Spoglądam za siebie.Patrzę pod nogi.Tutaj zauważam krokusy - Crocus kwitnące jesienią. Jest taka grupa gatunków.Zgodnie z porą roku kwitnie zimowit jesienny - Colchicum autumnale.

Podnoszę wzrok ku górze. Oto malownicze czarne chmury.Teraz zbliżam się do pasma z bylinami.Tutaj zauważam ogrodową odmianę bodziszka łąkowego - Geranium pratense.

Posypkę drewnianą zasiedliła trąbka otrębiasta - Tubaria furferacea.I jeszcze jedno, ostatnie w tej okolicy spojrzenie na czarne chmury.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji