Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-10-19 Jaworzno - na wschód pod Parku Angielskiego
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18614
od września 2006

2020.11.04 21:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tak jak w tytule i tak jak kiedyś staję na granicy parku i zerkam na północ.Aby pójść dalej przekraczam rów odwadniający.Zdobywam stok byłej hałdy.Docieram do grupy brzozy brodawkowatej - Betula pendula z domieszką dębu czerwonego - Quercus rubra.

Ciągle jestem wśród drzew. Dalej przestrzeń jest otwarta.Tutejsze dęby czerwone - Quercus rubra obficie owocują.Teraz przyglądam się ich liściom.

Otwarta przestrzeń póki co nie interesuje mnie.Trzymam się blisko drzewostanu. I tutaj liście robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia minuje Parectopa robiniella.A teraz mała inscenizacja. Liść brzozy brodawkowatej - Betula pendula na liściu dębu czerwonego - Quercus rubra.

Ruszam teraz na północ.

Z drzew jest jeszcze klon polny - Acer campestre.Postanawiam zdobyć widoczny wierzchołek. Po drodze mijam rdestowca japońskiego - Reynoytria japonica.

Po drodze zerkam za siebie, czyli na Park Angielski.Teraz mijam trzech żółtków. Pierwszym z nich jest wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Drugim jest nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Trzecim jest goryczel jastrzębcowaty - Picris hieracioides. Poświęciłem mu nieco więcej czasu.Jestem na szczycie, zerkam w kierunku Grodziska.Ponownie zerkam na kępę rdestowca japońskiego - Reynoutria japonica. Ten jest bardziej zielony.Kolejny gatunek to cykoria podróżnik - Cichorium intybus.

Ponownie zerkam na północ. Właśnie rozpocząłem schodzenie.Tutaj trafia się dziwna ciecz spływająca ze stoku.Ponownie zerkam na obiekty po kopalni. Przesłaniam je kwiatostanem koniczyny łąkowej - Trifolium pratense.Większość roślinności to suszki. Pomiędzy nimi trafia się kolejna nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Jest też cykoria podróżnik - Cichorium intybus.

I tak staję u podnóża wzniesienia. Obiekty po górnictwie mam przed sobą.Ciąg dalszy nastąpi.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji