Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-10-19 Jaworzno - przy drogach na wschód od Parku Angielskiego
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18616
od września 2006

2020.11.07 18:16 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz w dalszym ciągu jest tak jak w tytule, ale teraz trzymam się pobocza drogi 79 ruszając na południe jej prawą stroną. Punktem orientacyjnym jest szyb kopalniany.Idę przed siebie i zerkam pod nogi.

W zielonym tłumie zauważam chabra łąkowego - Centaurea jacea.Przy drodze biegnie rów.

Teraz mamy żółty akcent. To oczywiście wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.Trafił się również krowiak podwinięty - Paxilllus involutus.Idę dalej. Na lewo rów, na prawo rów.W rowie po prawej znajduje się rdzawa ciecz. Tak to wygląda, kiedy patrzę przed siebie.Tak to wygląda kiedy zerkam za siebie.Idąc dalej zerkam na lewą stronę drogi.Oto ostatnie spojrzenie na hałdę.Staję na chwilę. Zerkam na drogę i zachowując należytą ostrożność przeprawiam się na jej lewą stronę.W zaroślach dominuje robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.W przydrożnym pasie trawiastą dominantą jest trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Tym sposobem zbliżyłem się do skrzyżowania z ulicą Braci Gutmanów. Tutaj zauważyłem starca jakubka - Senecio jacobaea, którego kwiaty odwiedził modraszek.To był modraszek argus. Ściągnąłem go sobie zoom-em.

Teraz idę ulicą Braci Gutmanów w kierunku ulicy Krakowskiej. Szału nie ma.

Jedyny gatunek godny uwagi to wilczomlecz lancetowaty - Euphorbia esula.A to już ulica Krakowska i szpaler topoli simona - Populus simonii.Oto drzewostan po prawej stronie drogi. Jest tam między innymi robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.Bliżej przystanku drzewostan jest bardziej zróżnicowany.Tutaj na poboczu drogi masowo wystąpił czernidlak kołpakowaty - Coprinus comatus.I jeszcze bardzo okaleczony klon zwyczajny - Acer platanoides.I na zakończenie coś takiego. Przez wiele lat dokumentowałem bioróżnorodność pewnej prawie pustej przestrzeni niedaleko przystanku. Teraz w ramach działań proekologicznych trwa tutaj budowa farmy fotowoltaicznej.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji