Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-10-21 Jaworzno - od ulicy Karola Olszewskiego do ulicy Mickiewicza
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18623
od września 2006

2020.11.09 20:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia w drodze do tajemniczego ogrodu przez jakiś czas zatrzymałem się przy ulicy Karola Olszewskiego tuż za pawilonami handlowymi zwanymi potocznie kostkami. Na początku zwróciłem uwagę na robinię akacjową - Robinia pseudoacacia. Są pędy odroślowe.Jest stare, owocujące drzewo.Tutaj powstały wideoklipy do filmu "Miny na robinii". Na początku szrotówek robiniaczek - Phyllonorycter robiniella.Potem Parectopa robiniella.Tutaj też rośnie wciąż zielony, owocujący ligustr pospolity - Ligustrum vulgare.

A to już okolica skrzyżowania ulic Kopalniana i Przechodnia. Tutaj zwróciłem uwagę na zmasakrowane drzewa iglaste w tym sosnę czarną - Pinus nigra. Ona jest tutaj ledwo żywa.Jest i kwitnący rdestowiec japoński - Reynoutria japonica.Po przeciwnej stronie ulicy w chaszczach dominuje pokrzywa zwyczajna - Urtica dioica.

Jest tam jeszcze jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Trafił się również dość rzadki jak na rozpowszechnienie tego żywiciela mączniak. Oto Erysiphe urticae.W tej okolicy lokalnie dominuje podagrycznik pospolity - Aegopodim podagraria.Idąc w górę ulicy mijam sumaka odurzającego - Rhus typhina.Zbliżając się do wielkiego bloku staję na chwile pod brzozami brodawkowatymi - Betula pendula.

Idąc dalej wybieram drogę przy południowej krawędzi bloku. Liczy się zieloność po lewej stronie drogi.Pewną dominantą jest tutaj brzoza brodawkowata - Betula pendula.Zielone tło w tle to leszczyna - Corylus avellana.Na jednej z brzóz brodawkowatych - Betula pendula wyrasta sterylna postać błyskoporka podkorowego - Inonotus obliquus f. sterilis.

Nieco dalej tuz przed końcem bloku zauważam świerka kłującego - Picea pungens.Mijam blok. Teraz po lewej stronie drogi już na zapleczu Urzędu Miejskiego rośnie okazała śliwa wiśniowa - Prunus cerasifera.I ponownie świerk kłujący - Picea pungens, tym razem z boku Urzędu Miejskiego.A to już front Urzędu Miejskiego.Tutaj zwracam uwagę na większe nasadzenia laurowiśni wschodniej - Laurocerasus officinalis.Teraz idąc ulicą Grunwaldzka mijam trawers Parku Zielona.Z kolei przy ulicy mijam lipę drobnolistną - Tilia cordata.

Z kolei w obrębie biurowca Tauron Wydobycie SA mijam grupę klonu zwyczajnego w odmianie kulistej - Acer platanoides "Globosa".Ponownie zerkam na park.Nieco dalej zwracam uwagę na zmasakrowanego jesiona wyniosłego - Fraxinus excelsior.

A to już początek ulicy Mickiewicza.Następnie otoczenie kościoła od strony rynku i Placu Św. Jana.

A to już początek ulicy św. Barbary i prawie martwe jesiony wyniosłe - Fraxinus excelsior. Tu nic się nie zmieniło.A teraz szybki powrót na ulicę Mickiewicza. Tutaj większość martwych drzew zjada rozszczepka pospolita - Schixzophyllum commune. Znalazłem jeszcze pniak po jednym z drzew, który jest akurat zjadany przez chrząstkoskórnika purpurowego - Chondrostereum purpureum.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji