Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-10-24 Chrzanów - od parku do ulicy Partyzantów
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18633
od września 2006

2020.11.18 11:59 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto kolejny fotoreportaż z cyklu efekt COVID-19. Nie mogę się daleko włóczyć. Zaczynam w parku przy ulicy Mickiewicza. Oto jesiennie przebarwione klony zwyczajne - Acer platanoides.

Oto ich opadłe liście.Oto młody tulipanowiec amerykański - Liriodendron tulipifera.

Oto kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum.Na starej ranie na pniu tego drzewa znalazłem skupisko zejściowej huby.Szpileczki z białymi główkami zostały zaliczone do śluzowców z rodzaju maworek - Physarum.Ruda tapeta może być glonem z rodzaju Trentepohlia.Kolejne drzewo to młody skrzydłorzech kaukaski - Pterocarya fraxinifolia.

Teraz zerkam na swój były zakład pracy.W tym momencie stoję pod dębem szypułkowym - Quercus robur.Jednakże także tutaj na trawniku dominują opadłe liście klonu zwyczajnego - Acer platanoides.W tej okolicy bohaterem dłuższej sesji zdjęciowej uczyniłem buka zwyczajnego - Fagus sylvatica "Pendula".Dopiero nieliczne liście zaczęły się przebarwiać.

Teraz idę poboczem ulicy Mickiewicza. Mijam maślankę wiązkową - Hypholoma fasciculare.

A to już ulica Śląska i zarośla tuż za rondem.Tutaj najważniejsza była jesiennie przebarwiona porzeczka złota - Ribes aureum.A to już tak zwane chrzanowskie błonia i widok na trwającą tamże budowę nowego osiedla.I tak osiągnąłem ulicę Partyzantów i tamtejsze przydrożne chaszcze. Na początku powojnik pnący - Clematis vitalba.Następnie chmiel zwyczajny - Humulus lupulus.

I jeszcze leszczyna - Corylus avellana.Na spodzie jej liści usadowiła się Phyllactinia guttata.

I jeszcze wyka ptasia - Vicia cracca opanowana przez mączniaka.

Ostatnie zdjęcie z tej ulicy przedstawia agresywnie przyciętego jesiona wyniosłego - Fraxinus excelsior. Jeszcze nie doszło do obcięcia ze skutkiem śmiertelnym.I na zakończenie tuż przed powrotem do domu przy granicy podwórka psianka czarna - Solanum nigrum. Raczej typowa.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji