Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-10-25 Chrzanów - od parku do cmentarza
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18639
od września 2006

2020.11.19 07:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tym razem zaczynam w rejonie ulicy Mickiewicza i spoglądam na jeszcze zielonego jaśminowca - Philadelphus rosnącego w części drzewostanu dochodzącego do ulicy Śląska.Tutaj tez rosną bardzo wyniosłe jesiony wyniosłe - Fraxinus excelsior.Ponieważ powiało chłodem tak jak to mają w obyczaju zrzuciły zielone liście.

Oczywiście nie dotyczy to wszystkich drzew tego gatunku.Schodzę do ulicy Śląska.Mijam PSI-stanek. Tutaj najbardziej zielona jest amerykańska robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.Teraz przechodzę przez ulicę Balińska i skręcam w ulice Henryka Sienkiewicza. Tam również widać jeszcze ulistnionego jesiona wyniosłego - Fraxinus excelsior.

Dalszą część drzewostanu stanowią robinie akacjowe - Robinia pseudoacacia w odmianie kulistej. Pierwsze drzewo w szeregu to przypadek zwycięstwa podkładki nad zrazem.

Pomiędzy ulicami Niecała i Piaskowa zburzono ruderę. Teraz stanął tam nowy dom.W przydrożnych zaroślach pojawia się klon jesionolistny - Acer negundo. Jest na nim mączniak Sawadea bicornis.Z kolei klon zwyczajny - Acer platanoides poraża Sawadea tulasnei.

Idąc dalej w górę zbliżam się do pozbawionego liści jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Pod ogrodzeniem wyrasta morwa biała - Morus alba.Dalej mamy sumaka - Rhus typhina dla którego tłem są zarośla z klonem zwyczajnym - Acer platanoides.A to jedna z posesji przyległych do cmentarza.W jej ogrodzie wyrasta miechunka rozdęta - Physalis alkekengi.

Jestem już przy cmentarzu. Spoglądam na lipy drobnolistne - Tilia cordata.Oto te same drzewa widziane od środka.Dalej mamy okazałego dęba szypułkowego - Quercus robur, który usadowił się pomiędzy mogiłami.

Oto południowa krawędź cmentarnego muru. Tutaj także rządzi lipa drobnolistna - Tilia cordata.Niestety część drzew padło ofiarą wichury i wówczas wyszło, że ich kondycja nie była najlepsza.Oto jeden z tych przypadków.W próchniejącej części wyrastała grzybówka - Mycena galericulata.Jest też tapeta.

Walące się drzewo uszkodziło nagrobki, dlatego coraz częściej pojawiają się głosy, aby to miejsce przekształcić w kamienną pustynię.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji