Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-10-25 Chrzanów - od cmentarza do ulicy Jordana
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18641
od września 2006

2020.11.19 11:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dalszym ciągu jestem na cmentarzu. Teraz oglądamy narastający problem, jaki jest młody wiąz górski - Ulmus glabra.

Oto kolejny przypadek lipy drobnolistnej - Tilia cordata, która zdominowała mogiłę i postawiony na niej nagrobek. w tym wypadku nie dziwię się, że w kulturze starszych braci w wierze drzewo na mogile jest własnością zmarłego i dlatego nie wolno go usuwać.

Na chrzanowskim cmentarzu w starszej części jest sporo drzew liściastych. Były one sukcesywnie podmieniane na cyprysiki - Chamaecyparis oraz żywotniki - Thuja occidentalis. Całość tworzy teraz malowniczą mieszankę.

Opuszczając cmentarz zauważyłem wyciętego cyprysika. Ze słojów oszacowałem, że był sadzony w połowie lat 70. ubiegłego wieku.

Oto ostatnie spojrzenie na cmentarz od strony ulicy Balińskiej.Teraz przechodzę do zagajnika po drugiej stronie obwodnicy, teraz ulicy Księdza Kamieńskiego.Tutaj dominuje klon zwyczajny - Acer platanoides.

Tak to gęste zadrzewienie wygląda od środka.

Oto liście na krawędzi drzewostanu widziane od środka.Tutaj na krawędzi na dole mamy klon zwyczajny - Acer platanoides a górą wiąz górski - Ulmus glabra.I jeszcze czerniak czyli Rhytisma acerinum.Kolejne urozmaicenie to czeremcha amerykańska - Padus serotina.Jeszcze kwitnie driakiew żółta - Scabiosa ochroleuca.Poza tym ekoton drzewostanu wzbogaca dereń świdwa - Cornus mas.

Teraz jestem w miejscu, gdzie ulica Balińska przechodzi w ulicę Księdza Ignacego Skorupki. Tutaj mamy jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Jego liście opanowała Phyllactinia fraxini.

I właściwie na tym miałem skończyć, ale kiedy znalazłem się przy ulicy Jordana natrafiłem na wysyp grzybów. Na początku jakaś ciemnobiałka - Melanoleuca.Potem pniak po brzozie brodawkowatej - Betula pendula.Na nim wyrasta twardziak muszlowy - Panus conchatus.

Jest też wrośniak różnobarwny - Trametes versicolor.

I jeszcze raz twardziak muszlowy - Panus conchatus.Oto kolejne pniaki po Betula pendula. Tam też są grzyby, ale zostawiam je na kiedyś, być może bardzo odległe.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji