Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-11-03 Chrzanów tu i ówdzie
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18644
od września 2006

2020.11.21 21:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tym razem zaczynam od okolicy biblioteki przy ulicy Andrzeja Struga. Na początku zwróciłem uwagę na jesiennie przebarwione liście wiśni piłkowanej - Cerasus serrulata.Potem zwróciłem uwagę na krople wody na liściach orlika ogrodowego - Aquilegia x cultorum.

Wciąż kwitnie koniczyna łąkowa - Trifolium pratense.A to już ulica Bagnista i zejściowy chmiel - Humulus lupulus na ogrodzeniu.

Tuż przed opuszczeniem tej ulicy czyli niedaleko skrzyżowania z ulicą Kusocińskiego zwróciłem uwagę na fragment muru ze wstawką z dolomitu diploporowego.Oto kamień z górnej części wstawki z jej lewej strony.Oto kamień z dolnej części wstawki z jej prawej strony.

A teraz będzie az do odwołania ulica Kusocińskiego. Na początku mniszek - Taraxacum sp. sp. Zapewne nie ostatni w sezonie.Kolejny gatunek to owocujący jarząb szwedzki - Sorbus intermedia.

Oto drugie spotkanie z wiśnią piłkowaną - Cerasus serrulata.Teraz wkraczam na Plac Tysiąclecia.Oto zielonożółty milin - Campsis radicans.Oto czerwony winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserta.Niedaleko inną pergolę oplata winorośl - Vitis amurensis.Opuszczam plac. Tutaj do zrzucania gałązek przygotowuje się metasekwoja chińska - Metasequoia glyptostroboides.

Teraz bardzo szybko przechodzę do parku miejskiego. Kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hipposastanum już zrzuca liście.Lilak pospolity - Syringa vulgaris twierdzi, że ma jeszcze czas.Na nim spoczywa żółty liść klonu zwyczajnego - Acer platanoides.Teraz zerkam w górę pnia jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.I jeszcze widok ogólny.A na koniec zerkam na wierzbę białą - Salix alba "Tristis" stojąc po wciąż zielonym klonem zwyczajnym - Acer platanoides.Teraz znajduje się na alei Henryka. Niedawno władza zarządziła postawienie tutaj takich kul. Zapewne jest to jakaś alternatywa dla pachołków, które mają zabezpieczać chodniki przed samochodami.

Wracam do botaniki oraz mykologii. Oto podbiał pospolity - Tussilago farfara porażony przez Colesporium tussilaginis. Ponadto pojawia się tutaj siewka lipy drobnolistnej - Tilia cordata.A to już odcinek ulicy Sienna w drodze do Netto. Na drzewach są stygmaty śmierci. To te, które zawsze fotografowałem jako obfite stanowisko jemioły - Viscum album.Kolejna miejscówka to wykop po linii kolejowej w osi ulicy Sienna. Tutaj drzewa wciąż rosną.

I na zakończenie kolejne ujęcie stale fotografowanej robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji