Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-12-01 Chrzanów, pierwszy śnieg - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18676
od września 2006

2020.12.11 11:58 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tak jak w tytule. Po raz pierwszy zrobiło się biało. Wychodzę na ulicę Oświęcimską. Mijam suche nawłocie kanadyjskie - Solidago canadensis.Skręcam w prawo. Mijam płat babki lancetowatej - Plantago lanceolata.Przechodzę ulicą Focha.Wchodzę w ulicę Grzybowskiego. Dokumentuję trwanie robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia.Osiągam skrzyżowanie z ulicą Sienna.

Oto owocująca gałązka nawłoci kanadyjskiej - Solidago canadensis.Osiągam wykop po linii kolejowej i podziwiam grę światła i cienia przed wjazdem do nowej Biedronki.Tak to wygląda za wjazdem do Biedronki.Osiągam skrzyżowanie z aleją Henryka.Przechodzę na drugą stronę ulicy. Widać pustkę po "znikniętych" drzewach.Tutaj rosły drzewa numer 3 i 4.Idąc dalej ulicą Sienna mijam kupkówkę pospolitą - Dactylis glomerata.Mijam jako tako zaskoczony mlecz zwyczajny - Sonchus oleraceus.

Po jako takich zakupach postanowiłem powracać ulicą Świętokrzyska. Tutaj na prawo mamy nasyp linii kolejowej.W chaszczach skrywa się pniak po topoli wyciętej jeszcze w ubiegłym wieku. Oj grzyby jakoś się nie starają.

Gnam dalej.Po drodze zwracam uwagę na obsypanego owocami klona zwyczajnego - Acer platanoides.

Nieco dalej po lewej stronie drogi jest zgrupowanie drzew które przeżyło Lex Szyszko.Teraz mijam jako tako zaskoczonego żylistka - Deutzia.

Zanim zbliżyłem się do skrzyżowania z ulicą Grunwaldzka spotkałem jako tako zaskoczony dziki bez czarny - Sambucus nigra.

Teraz zauważam zwłoki świerka kłującego - Picea pungens zamordowanego przez Rhizosphaera kalkhoffii.Jest tutaj jeszcze wierzba mandżurska - Salix babylonica var pekinensis.Teraz po ominięciu tutejszej Biedronki zwracam uwagę na jarzębinę - Sorbus aucuparia.Oto wierzba płacząca - Salix alba "Tristis stanowiąca dla niej tło.

Kolejne wciąż zielone liście posiada klon zwyczajny - Acer platanoides.Kolejny bardzo szybki przeskok. Oto ogród plebański przy skrzyżowaniu ulicy Dobczycka i Ogrodowa.I na końcu część ogrodzenia od strony ulicy Ogrodowa i silnie przycięte jałowce - Juniperus sabina. W tym roku zauważyłem, że poraża je rdza Gymnosporangium sabinae. Zatem to mogą być ich ostatnie chwile.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji