Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-12-02 Jaworzno - przede wszystkim ulica Pocztowa
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18679
od września 2006

2020.12.13 21:17 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejna wizyta w mieście i kolejne przejście jedną z tradycyjnych tras. Wysiadam na przystanku Urząd Miejski przy ulicy Grunwaldzka. Tutaj dokumentuje trwanie lipy drobnolistnej - Tilia cordata. Była ona bohaterka filmu o złym cięciu. Tak teraz wygląda ta rana. Na martwej korze pojawiły się czarne pryszcze grzybów.

Drzewo nie poddaje się i wypuszcza pęki gałązek z niższej części pozostałego pnia.

Idę dalej, wciąż będąc przy ulicy Grunwaldzka. Oto skupisko jałowca. W tle mamy kosodrzewinę - Pinus mugo. A jałowiec. No cóż kiedyś byłem przekonany, że jest on wirginijski - Juniperum virginiana. Teraz wydaje mi się, że on sabiński - Juniperus sabina.Tuż obok trwa ognik szkarłatny - Pyracantha coccinea.Pod kosodrzewiną trwa jakiś aster - Aster. Gatunku lepiej nie dociekać.Jest tam jeszcze siewka dębu szypułkowego - Quercus robur z mączniakiem - Erysiphe alphitoides.Oto kolejny płat jałowców - Juniperus z tym samym co uprzednio dylematem.Dopiero w tym momencie zaczyna się dla mnie ulica Pocztowa. Na początku tamaryszek czteropręcikowy - Tamarix tetrandra. W tym roku obserwowałem go często. 28 maja już przekwitał. 18 maja wyglądał bardzo kwitnąco. A teraz jest po prostu gotów do zimy.Gotowe do zimy są również funkie - Hosta.Oto kolejny aster - Aster o niemożliwej do ustalenia przynależności gatunkowej.

I jeszcze bergenia - Bergenia. Zdaje się być zaskoczona, ale to pozory. Najważniejsze są pączki i kłącze.Bardzo malowniczy jest czyściec wełnisty - Stachys byzantina.

Oto kolejna kosodrzewina - Pinus mugo.Zbliżam się do byłego kina Sasanka. Drzewa liściaste są zdecydowanie gotowe na zimę.Tutaj najważniejsza jest brzoza brodawkowata - Betula pendula, pomnik przyrody ożywionej.Mijam drzewa oplecione bluszczem - Hedera helix.A to już okolica Muzeum Miasta Jaworzna i jako tako zaskoczony platan klonolistny - Platanus x acerifolia.

Przed wejściem na rynek mijam skrzyżowanie z ulicą Zielona. Tutaj od jakiegoś czasu dokumentuję świerka kłującego - Picea pungens na tle wierzby białej - Salix alba "Tristis".Kolejne drzewo to kasztanowiec - Aesculus hippocastanum rosnący pomiędzy muzeum a biblioteką.Najważniejszym obiektem blisko biblioteki jest skwer im. Czesława Kępińskiego. Oto sporo migawek. Na początku modrzew - Larix.

Oto standardowa tabliczka informacyjna.Oto fragment kompozycji.Tutaj, jak mi się wydaje rośnie berberys Darwina - Berberis darwinii.Są tutaj także okazałe jak na tę okolicę sosny wejmutki - Pinus strobus. Towarzyszy im malutka jodła koreańska - Abies koreana.Oto trwalsze oznakowanie i upamiętnienie patrona skweru.Oto jałowiec. Zdaje mi się, że to Juniperus procumbens.I jeszcze hortensja ogrodowa - Hydrangea macrophylla. Też sprawia wrażenie zaskoczonej zimą.

I tak wyszedłem na rynek, którego ozdobą ma być klon jawor - Acer pseudoplatanus.Ostatni punkt pstrykania w drodze do redakcji to pomnik na skwerze Legionów Polskich.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji