Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-12-02 Jaworzno, Dąbrowa Narodowa - na północ od Łubowca
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18683
od września 2006

2020.12.15 20:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tym razem będziemy się poruszać skrajem lasu rosnącego po prawej stronie drogi do Katowic. Przejdę się na odcinku około 400 metrów. W końcowym momencie wpadniemy na chwilę do Sosnowca. Zatem wysiadłem na przystanku i ruszam przed siebie.Na początku zauważam jako tako zaskoczoną czeremchę amerykańską - Padus serotina.

Po pokrzywie zwyczajnej - Urtica dioica widać, że było mroźnie.

Są tutaj także topole - Populus sp. sp. ze stygmatami śmierci.

Idę dalej. Na skraju lasu między innymi pojawia się lipa drobnolistna - Tilia cordata.Z drzew liściastych trafia się wiąz szypułkowy - Ulmus laevis.Oto pień powalonej topoli - Populus.I tak dotarłem do leśnej drogi. Tym sposobem przeszedłem nieco ponad 200 metrów.Idę dalej mijając kolejne topole - Populus ze stygmatami śmierci.Trafiła się również zaskoczona robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.Na skraju lasu zalega mnóstwo martwego drewna.W tym miejscu na jednej z topól - Populus zauważyłem hubiaka pospolitego - Fomes fomentarius.I tak dotarłem do formalnej granicy miasta. Tutaj ulica Katowicka przechodzi w ulicę Orląt Lwowskich a na lewo odbija ulica Górników z "Danuty".

W tym momencie moją uwagę przykuła betonowa konstrukcja w lesie po prawej stronie drogi.Resztki wskazują na to, że mógł tutaj być umocowany sosnowiecki witacz.Pobliski drzewostan wygląda bardzo młodo. W tle widać brzozę brodawkowatą - Betula pendula.Pierwszy plan zajmuje czeremcha amerykańska co widać po liściach w ściółce.Wchodzę w głąb głównego drzewostanu.Tutaj zauważam hubiaka pospolitego - Fomes fomentarius.Niektóre drzewa są malowniczo wygięte.Sporo martwego drewna zalega na dnie lasu. Znaczy się trzeba będzie się tutaj wybrać w sezonie wegetacyjnym.Między innymi po to aby zobaczyć jaki to gatunek fiołka - Viola.Oto kolejna porcja martwego drewna.Z nielicznych grzybów zauważam wrośniaka różnobarwnego - Trametes versicolor.Oto dalsza porcja martwego, ośnieżonego drewna. Teraz to nie zachęca do penetrowania.Z innych grzybów zauważam owocniki tęgoskóra pospolitego - Scleroderma citrinum.

Niejaką osobliwością zdaje się być ta kłoda topoli - Populus z grzybem z grupy "tapet". Wstępnie stawiam na rodzaj Antrodia.Generalnie warto będzie się tutaj wybrać w sezonie wegetacyjnym.

A teraz mój ulubiony sposób fotografowania drzew, czyli w osi pnia w górę korony. Oto brzoza brodawkowata - Betula pendula.Oto czeremcha amerykańska - Padus serotina.A teraz omszały pniak i kolejny tęgoskór pospolity - Scleroderma citrinum.

A teraz brzoza brodawkowata - Betula pendula z ciekawą pozostałością po utraconej gałęzi.

Na tym samym pniu wyrastał jeszcze białoporek brzozowy - Piptoporus betulinus.Powoli wychodzę na główną drogę.Po drodze zauważam ośnieżonego żurawca falistego - Atrichum undulatum.A ponadto w tutejszym drzewostanie jest sporo dębu czerwonego - Quercus rubra.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji