Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-12-07 Chrzanów - krótki spacer
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18687
od września 2006

2020.12.19 17:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia pierwsze zdjęcie wykonałem krótko przed godziną 9.00. Było śliczne światło.Dalsza sesja zdjęciowa rozpoczęła się dopiero po godzinie 14.15. Na początku spojrzenie w korony drzew w parku w części pomiędzy ulicami Mickiewicza i Śląska.Teraz schodzę w dół aleją Henryka. Oto budynek po policji.Przed ulicą Dobczycka, będąc po lewej stronie drogi zerkam pod nogi.Tutaj zwracam uwagę na mniszka - Taraxacum sp. sp.Jest tam też nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.Teraz przechodzę na prawą stronę ulicy, gdzie zauważam ciekawe zjawisko. Dolomit w podmurówce kamienicy. Jeden z kamieni jest bardzo omszały.

Teraz mijam skrzyżowanie z ulicą Sądowa. Oto lipa drobnolistna - Tilia cordata którą fotografowałem w dniu 24 listopada.

W listopadzie drzewo było pokryte licznymi ulistnionymi gałązkami. Teraz zostało ogolone.

Oto inne drzewo z tej okolicy.Blisko sądu stoi martwy klon zwyczajny - Acer platanoides. Jego pień opanował chrząstkoskórnik purpurowy - Chondrostereum purpureum.Teraz z ulicy Sądowej idę ku ulicy Dobczyckiej. Oto skraj parkingu.Oto pusty plac przed ulicą Dobczycka.Tutaj z zielonego tłumu zwracam uwagę na bodziszka drobnokwiatowego - Geranium pusillum. Jest tam jeszcze ślaz zaniedbany - Malva neglecta porażony przez rdzę - Puccinia malvacearum.I jak to się o tej porze roku zdarza kwitnąco wyglądała jasnota purpurowa - Lamium purpureum.I ponownie park miejski.Oto kolejne zdjęcia kaliny wonnej - Viburnum farreri.A teraz pień kasztanowca zwyczajnego - Aesculus hippocastanum z porostami.Dominuje orzast - Paeophyscia adscendens.Nieco mniej jest tarczownicy - Parmelia sulcata.Jest jeszcze drzewo z rudą zielenicą z rodzaju Trentepohlia.A to już omszała podstawa pnia jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsiro niedaleko skrzyżowania ulicy Oświęcimska z ulicą Słowackiego.Mech to zwojek - Barbula.A na pniu wyróżnia się złotorost ścienny - Xanthoria parietina.

Tutaj też zauważam ciekawy ślad po sęku.Idę dalej. Przed ulicą Grunwaldzka bardzo dobrze ma się glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.Nad nim zwisała owocująca gałązka ligustru - Ligustrum vulgare.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji