Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-12-17 Jaworzno, wyprawa do strefy przemysłowej - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18706
od września 2006

2021.01.01 14:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Od pewnego czasu cała Polska żyje informacją, że fabryka pierwszego polskiego samochodu elektrycznego marki Izera zostanie zbudowana w Jaworznie. Tam bowiem pomysłodawca całego przedsięwzięcia kupl działkę pod swoją fabrykę. W związku z tym pojawiło się wiele pytań, w tym o przeszkody natury ekologicznej. Wobec powyższego postanowiłem sprawdzić, czy w tym miejscu jest o co kruszyć kopie. Na przyszły plac budowy nie dotarłem, ale i tak zebrało się fotografii na tryptyk. Do celu szedłem prawą stroną ulicy Wojska Polskiego - droga 79. Pstrykanie rozpocząłem od stacji paliw.Tutaj po zatankowaniu kawy i słodyczy poszedłem przed siebie. To było na odcinku nieco ponad 850 metrów.Pobocze drogi jest obsadzone lipą drobnolistną - Tilia cordata.

Zerkam pod nogi. Oto wilczomlecz sosnka - Euphorbia cyparissias.Mijam kolejną stację paliw. W sumie w tym rejonie jest ich co najmniej pięć.Teraz na poboczu drogi dostrzegam iglicę pospolitą - Erodium cicutarium.

Była też konyza kanadyjska - Conyza canadensis.Był wiesiołek - Oenothera.Była szerokolistna forma babki lancetowatej - Plantago lanceolata.Przyspieszam.Tym nie mniej zwracam uwagę na zejściowy wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.I tak doszedłem do świerka kłującego - Picea pungens.

Był też kwitnący wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.

Przyspieszam.Mijam modrzewia - Larix.Mijam grupę sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.Oto informacja o rodzaju drogi wzdłuż której idę.Teraz mijam kolejne osobniki świerka kłującego - Picea pungens.

Gnam dalej.Mijam sponiewieraną kępkę bylicy piołunu - Artemisia vulgaris.Teraz na poboczu zauważam ślady obecności dzików.

Oto rejon przyszłej inwestycji. Jakiej to się dopiero okaże. Na razie są trawy i nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.

Oto kolejna kępka bylicy piołunu - Artemisia vulgaris.

W tym momencie wchodzę do niewielkiego zagajniku pomiędzy drogą a jedną z już zrealizowanych inwestycji. Tutaj widać działania dzików.

Pora na jako takie grzybobranie. Oto gałązka drzewa liściastego z rozszczepką pospolitą - Schizophyllum commune.Oto pień sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris i skórnik krwawiący - Stereum sanguinolentum.

Ponownie zbliżyłem się do drogi. Tutaj na skraju lasu zauważam rdestowca japońskiego - Reynoutria japonica.

W tym momencie zorientowałem się, że nie jestem w stanie przeprawić się na drogą stronę drogi 79, które gdzieś tam na światłami staje się ulicą Obrońców Września 1939. Izera ma być produkowana także gdzieś tam.W związku z tym wchodzę ponownie do lasu, który tutaj jest borem bardzo mieszanym.

Martwego drewna ci tutaj dostatek.Opadłe szyszki oraz szpilki wskazują na obecność sosny czarnej - Pinus nigra. Jest też dąb szypułkowy - Quercus robur.Ostatni grzybek w tym odcinku to rozszczepka pospolita - Schizophyllum commune z gałązki sosny czarnej - Pinus nigra.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji