Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-12-17 Jaworzno, wyprawa do strefy przemysłowej - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18709
od września 2006

2021.01.02 20:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym odcinku jestem w końcowej części trójkątnego lasu w miejscu gdzie droga 79 zmienia nazwę. Jest to oczywiście klasyczny trójkąt geometrii nieeuklidesowej i do tego tak prawie prostokątny. Ja penetruję okolicę jego najkrótszego boku. Tutaj z drzew liściastych dominuje dąb szypułkowy - Quercus robur. Znaczącą domieszkę stanowi topola osika - Populus tremula.W tym odcinku będzie sporo grzybów. Na początku wrośniak różnobarwny - Trametes versicolor z gałązki dębu szypułkowego - Quercus robur.

Kolejnym liczącym się drzewem liściastym jest dąb czerwony - Quercus rubra.Teraz zwracam uwagę na sporo martwych kłód.Na pierwszej z nich jest rozpostarta podkładka Diatrype stigma.Poza tym w lesie jest sporo sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris. Oznacza to, że jako las gospodarczy jest on w typie boru bardzo mieszanego.Zielonym akcentem w runie jest borówka brusznica - Vaccinium vitis-idaea.Na omszałym pniaku dominuje Plagiomnium affine.

Z grzybów zauważam korzeniowca wieloletniego - Heterobasidion annosum. Oczywiście to może być historyczne ujęcie taksonomiczne.

Ponadto trafiają się tutaj opony.W tym momencie przekraczam asfaltową drogę. To Strefa Przemysłowa II.Teraz droga 79 nosi nazwę ulicy Obrońców Września 1939. Na skraju lasu wyrasta ognik szkarłatny - Pyracantha coccinea.Po drugiej stronie ulicy las w dalszym ciągu ma charakter boru bardzo mieszanego. Tym nie mniej tutaj da się zauważyć sporo brzozy brodawkowatej - Betula pendula.A poza tym sporo tutaj dębu czerwonego - Quercus rubra.

Rozglądam się.Z roślin zielnych zauważam łopian - Arctium.Sporo tutaj martwych gałęzi.Teraz z kłody dębowej odnotowuję blaszkowca drobnozarodnikowego - Lenzites betulina.Był tam jeszcze skórnik - Stereum.

Jest także wrośniak różnobarwny - Trametes verdsicolor.

Kolejny zielony akcent to kosmatka owłosiona - Luzula pilosa.Oczywiście, śmieci także tutaj nie brak.Las jest pocięty kilkoma drogami.

Teraz na drewnie sosny zwyczajnej zauważam białawą tapetę. Oczywiście do czegoś takiego trzeba podchodzić z mikroskopem. To prawdopodobnie gatunek z rodzaju nalotnica - Hypochnicium.Las w dalszym ciągu nie zmienia swojego zasadniczego składu gatunkowego.Teraz zwracam uwagę na paprocie. Oto nerecznica krótkoostna - Dryopteris carthusiana.

Oto nerecznica samcza - Dryopteris filix-mas.Opuszczam las. Jestem na drodze o nazwie Strefa Przemysłowa II. Oto prawie samotna sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Wchodzę w głąb strefy. Po prawej stronie drogi mijam pierwszą firmę.Generalnie teren jest "udrożniony".Na skraju lasu mamy kolejną ciekawie ukształtowaną sosnę zwyczajną - Pinus sylvestris.Działka z nią zdaje się jest do nabycia.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji