Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-12-17 Jaworzno, wyprawa do strefy przemysłowej - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18711
od września 2006

2021.01.04 21:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wędruję po strefie przemysłowej. Staram się dojść do kresu uliczki Strefa Przemyslowa II. Po drodze na skraju lasu mijam okazałą jak na tę okolicę brzozę brodawkowatą - Betula pendula.Osiągam kres uliczki, skręcam w prawo. Innej możliwości nie ma.Oto prosty odcinek drogi. Florystycznie szalu nie ma.W końcu zbliżam się do kolejnego zakrętu.

Tutaj znajduję coś, co bardzo mnie kręci podczas każdej wyprawy w teren. Ponadto w oczy rzuca się nawłoć kanadyjska - Solidago canadensis.

Poruszam się teraz wzdłuż ogrodzenia jednej z nowych w tej okolicy firm.Pomiędzy suszkami znajduję marchew zwyczajną - Daucus carota.Jest też jakaś łoboda - Atriplex.

Teraz okazało się, że przejście do ulicy Wojska Polskiego jest zagrodzone.Zawracając zwracam uwagę na wrotycz pospolity - Tanacetum vulgare.

Osiągam kolejne skrzyżowanie.Idąc dalej ruszam pod prąd ulicy jednokierunkowej. Ma ona już nazwę - Czesława Miłosza. Tutaj są porządkowane kolejne działki.W oddali jest widoczny bardzo kształtny dąb szypułkowy - Quercus robur.W drodze do niego mijam zarośla z topolą osiką - Populus tremula. Czarne pryszcze na liściach to zapewne Melampsora populnea.Oto dąb szypułkowy - Quercus robur. Drzewo zachowało większość liści, chociaż sporo ich zrzuciło.Oto jeden ze sposobów na biomasę.Oto kolejna działka szykowana pod budowę.Z kolei po lewej stronie drogi na uwagę zasługuje samotna brzoza brodawkowata - Betula pendula.Dopiero w połowie drogi pojawia się tablica z nazwą ulicy.Z tego miejsca zerkam na południe. Widać elektrownię.Idąc dalej mijam lokalną plenerową pijalnię nie tylko piwa.

Kolejna firma położona w tej okolicy skrywa się za sosnami zwyczajnymi - Pinus sylvestris.Oto kolejna działka w toku realizacji inwestycji. To lewa strona ulicy Czesława Miłosza.Z kolei po prawej stronie widać suszka ostrożnia lancetowatego - Cirsium vulgare.

I ponownie firma w budowie. To koniec ulicy Czesława Miłosza.Teraz skręcam w prawo w ulicę Energetyków.Zieleń na chodniku to krótkosz wyblakły - Brachytecium albicans.

Kolejne skrzyżowanie to ulica Stanisława Lema.Tutaj poniekąd przyspieszając skręcam w lewo.Zerkam w prawo.Bardzo szybko przemykam ulicami Stanisława Lema i Wisławy Szymborskiej osiągając skrzyżowanie z ulicą Wojska Polskiego.Odbijam w lewo. Teraz idę tą samą droga na w pierwszej części tego tryptyku.Na początku na poboczu drogi zwracam uwagę na prawie zejściową pokrzywę - Urtica dioica. Oto jej detale.

Nieco dalej trafiło się skupisko wiesiołka - Oenothera.

Zdecydowany finał to stacja paliw od której rozpocząłem pstrykanie.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji