Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-12-31 Chrzanów, sylwestrowy spacer - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18712
od września 2006

2021.01.06 10:23 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tak jak w tytule. Tym razem zasadniczo w ważnej sprawie rodzinnej udawałem się na cmentarz, ale ponieważ miałem aparat nie zawahałem się go użyć. Na początku zainteresowałem się tym budynkiem w stanie zejściowym. Jest przeznaczony do rozbiórki. Dawno, dawno temu w odległym PRL-u była to baza PKS. Kiedy w 1982 roku zadomowiłem się w Chrzanowie także pełniła tę funkcję.

Oto malowidło naścienne ze ściany zachodniej.Druga część ruiny jest mniej widowiskowa.Oto przewiązka nad przejściem do ulicy Balinska.Tutaj posadzono ligustr pospolity - Ligustrum vulgare.Oto krople wody na jego owocach.

Przechodzę do ulicy Balińska. Tutaj pstrykałem wiele razy.Teraz wchodzę na cmentarz. Tradycyjnie trzeba było tu i ówdzie zapalić światełko.Botanicznie skupiłem się na żywotniku zachodnim - Thuja occidentalis. Pod drzewami zalega uderzająco grupa warstwa opadłych gałązek.Tak to wygląda w koronach.

Tak to wygląda pod drzewami. To może być skutek ataku Pestalotiopsis sp. lub Phytophthora plurivora. W najlepszym przypadku to tylko opad związany z osiągnięciem stosownego wieku przez pewne partie gałązek.

Teraz mijam cyprysiki - Chamaecyparis. Atak choroby ich nie dotyczy. Widoczne pod nim opadłe gałązki pochodzą od sąsiednich żywotników zachodnich - Thuja occidentalis.

Oto szpaler drzew tego rodzaju w głównej alei cmentarza.W najstarszej części cmentarza jest sporo drzew liściastych. Oto jesion wyniosły - Fraxinus excelsior.Opuszczając cmentarz od strony wschodniej zwracam uwagę na tę lipę drobnolistna - Tilia cordata.

Teraz wracam do centrum ulicą Sienkiewicza. Oto tutejsze robinie akacjowe - Robinia pseudoacacia "Umbraculifera".Teraz mijam nowy dom postawiony pomiędzy ulicami Piaskowa i Niecała. Obserwowałem wyburzanie poprzedzającej go rudery.Przeszedłem na drugą stronę ulicy.Jest szaro i ponuro.Barwnym akcentem w tej okolicy jest owocujący ognik szkarłatny - Pyracantha coccinea.

Po dojściu do przystanku autobusowego doszedłem do wniosku, że szkoda czasu na czekanie. Na drugi koniec miasta poszedłem pieszo. Dlatego teraz będzie szybki przeskok. Oto ulica Świętokrzyska i jakiś zwojek - Barbula w szczelinach chodnika.Dalej mamy pozbawione liści wierzby białe - Salix alba "Tristis".

Przechodzę skrzyżowanie z ulicą Grunwaldzka. Dalej jest szaro i ponuro.Mijam jedną z ruder na tej ulicy. Oto bylica pospolita - Artemisia vulgaris.Mijam miejsce, gdzie stała jedna z najstarszych chałup w Chrzanowie. Teraz wygląda tak.Oto przycięcia dość agresywnie śliwa wiśniowa - Prunus cerasifera.

Oto kolejna rudera przy tej ulicy i omszały murek. Mech to brodek murowy - tortula muralis.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji