Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2020-12-31 Chrzanów, sylwestrowy spacer - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «

#18714
od września 2006

2021.01.07 09:32 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz odchodzę od rozlewiska i wkraczam do niewielkiego zagajnika. Wskutek prowadzonych prac jest bardzo zmasakrowany. Najgorsze w tym jest to, że według wszelkiego prawdopodobieństwa to tutaj spoczywają ofiary epidemii z XIX wieku.Bez komentarza. Należy mieć nadzieje, że i to miejsce rozstanie w jakiś sposób uporządkowane po zakończeniu prac.

Oto trakt wzdłuż muru cmentarza żydowskiego.I jeszcze jedno spojrzenie na zdewastowany zagajnik.Teraz jestem przy ulicy Borowcowa i przechodzę na drugą stronę. Tam miała miejsce masakra piłą mechaniczną.

Między innymi niefrasobliwie wycięto robinię akacjową - Robinia pseudoacacia.Oto resztki po klonie jesionolistnym - Acer negundo.

Na jednym z pniaków po tym gatunku drzewa wyrasta płomiennica zimowa - Flammulina velutipes. Oczywiście to rozumieniu systematyki "przedrozbiorowej".

Oto ten gatunek z bliska widziany z góry.

Oto ten gatunek z bliska widziany z dołu.

Opuszczam ten teren wychodząc na ulicę Fabryczna.Jestem blisko stacji kolejowej Chrzanów Główny.Na nasypie wciąż kwitnie trywialny starzec zwyczajny - Senecio vulgaris.

Jest też trywialna gwiazdnica pospolita - Stellaria media.

Teraz przechodzę na drugą stronę linii kolejowej pod tak zwanymi "Dwoma Mostami".Oto drzewostan po drugiej stronie linii kolejowej.To odcinek ulicy Stara Huta.Po zakupach wchodzę w aleję Henryka.Tutaj na głogu jednoszyjkowym - Crataegus monogyna wyrasta jemioła - Viscum album.A to już ulica Focha obsadzona głogami - Crataegus x media.Kępka grzybów z pnia to prawdopodobnie grzybówka hełmiasta - Mycena galericulata.Mech z innego drzewa to prawdopodobnie Ceratodon purpureus, chociaż pierwotnie stawiałem na Barbula. Na szczęście jest blisko domu. Tedy poczekamy na sporogony, albo lepsze światło.I jeszcze jedno drzewo a na nim zejściowy chrobotek - Cladonia o kieliszkowatych podecjach.(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 07.stycznia.2021)
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2020 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji