Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-01-06 Chrzanów - pierwsze polowanie na mchy
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18716
od września 2006

2021.01.08 19:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W tym roku Muzeum w Chrzanowie wkracza w kolejne dziesięciolecie swego istnienia. Minęło 60 lat i w związku z tym postanowiłem, że na tę okoliczność nakręcę 60 różnej długości filmików. Jeden z nich będzie poświęcony brioflorze parku. Teraz po konsultacjach podaję wszystkie wykonane przy tej okazji zdjęcia.
Na początku fałdownik nastroszony - Rhytidiadelphus squarrosus. Zajmuje spore połacie trawiastych przestrzeni.

Drugi gatunek to płaskomerzyk falisty - Plagiomnium undulatum.

Trzeci gatunek to żurawiec falisty - Atrichum undulatum.Teraz oglądam omszała podstawę pnia grabu pospolitego. Tutaj są dwa gatunki.Czwarty z kolei to krótkosz szorstki - Brachytecium rutabulum.

Piąty z kolei gatunek to płaskomerzyk kończysty - Plagiomnium cuspidatum.Teraz przeszedłem na drugą stronę ulicy Mickiewicza. Tutaj zwróciłem uwagę na bardzo omszały od strony północnej pień jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Z tego towarzystwa wybrałem trzy gatunki. Jako szósty z kolei pojawia się widłoząb miotłowy - Dicranum scoparium.Teraz będzie dłuższa sesja z rokietem cyprysowatym - Hypnum cupressiforme. To siódmy gatunek. W tle między innymi pojawia się szurpek - Ortotrichum.Najważniejszy jest tutaj rozetnik rozmnóżkowy - Rosulabryum laevifilum. To ósmy w tym fotoreportażu gatunek.

Następnie poszedłem obejrzeć omszały daszek budynku przy szkole muzycznej.Tutaj sfilmowałem gatunek dziewiąty, czyli szurpka odrębnego - Ortotrichum anomalum.

Oto druga strona tego daszku.Tutaj znalazły się dwa gatunki.Tym sposobem gatunkiem dziesiątym stał się szroniak wydłużony - Niphotrichum elongatum.Gatunek jedenasty to trywialny zęboróg purpurowy - Ceratodon purpureus.Teraz jestem przed szkoła muzyczną. Oto pniak po zwłokach świerka białego - Picea glauca.W tej okolicy wyrasta pokrzywa - Urtica dioica.Zerkam teraz ku ulicy Śląska.Następnie skręcam ku ulicy Mickiewicza gdzie na pniu czeremchy amerykańskiej wyrasta dwunasty w tym fotoreportażu gatunek mchu. To kędzierzawiec wąsaty - Dicranoweisia cirrata.Jako gatunek trzynasty został sfilmowany szurpek przeźroczysty - Ortotrichum diaphanum.Gatunkiem czternastym jest strzechwowiec poduszkowy - Dryptodon pulvinatus.

A teraz kilka widoków parku jako takiego.Wychodzę na ulicę Oświęcimska, ale zerkam za siebie.Na wysokości placu zabaw dokumentuję stokrotkę pospolitą - Bellis perennis. Będzie blisko, coraz bliżej.W tym samym stylu dokumentuję wiechlinę roczną - Poa annuua.Wracam do domu. Po przejściu skrzyżowania z ulicą Słowackiego zwracam uwagę na glistnika - Chelidonium majus.Mijam skrzyżowanie z ulicą Grunwaldzka.Tutaj zauważam bluszczyka kurdybanka - Glechoma hederacea.Zauważam również bodziszka drobnego - Geranium pusillum.Zauważam babkę lancetowatą - Plantago lanceolata.#18718
od września 2006

2021.01.10 13:07 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wkrótce będzie więcej o mchach z tej miejscówki. Gromadzę materiał do filmu i znajduję coraz więcej ciekawych gatunków. Z drugiej strony nie jestem zadowolony z pewnych ujęć i poluję na lepsze światło i co oczywiste brak śniegu.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji