Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-01-08 Chrzanów - drugie polowanie na mchy w parku
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18721
od września 2006

2021.01.11 19:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Zgodnie z zapowiedzią, korzystając z chwili ciepła, ale bez przesady wkraczam do parku, tym razem od strony ulicy Słowackiego.Na początku jesion wyniosły - Fraxinus excelsior i jego pień pokryty porostami.Następnie dość okazały klon zwyczajny - Acer platanoides.

Jak to zwykle zima bywa, niektóre zwierzęta jej nie przeżywają. Oto kowalik. Jeśli nie mróz to trudno powiedzieć co go zabiło, wszak to środek parku.Czas ruszyć z właściwym polowaniem. Oto teren przed muzeum i zęboróg purpurowy - Ceratodon purpureus, taki dopiero rozwijający się.

Teraz przechodzę na drugą stronę ulicy Mickiewicza. Tam było moje zasadnicze łowisko. Oto szurpek przeźroczysty - Ortotrichum diaphanum na pniu jesionu wyniosłego - Fraxinus excelsior.Oto drugi, omszały jesion wyniosły - Fraxinus excelsior. On był tutaj najważniejszy.

Oto jedyna na tym pniu kępka widłozęba miotlastego - Dicranum scoparium.

A teraz będą cztery zdjęcia przestawiające Rosulabryum laevifilum. Będę go jeszcze uważnie obserwował w pełni sezonu wegetacyjnego.

A teraz pokrywa studzienki jak sądzę telekomunikacyjnej.Tutaj jak mi się wydaje dominuje trzeci w tym parku szurpek - Ortotrichum.Wracam do głównej części parku. Oto pnie dwu jedlic - Pseudotsuga menziesii. Na jej pniu brak mchów i porostów.

Oto ośnieżona i omszała kora drzewa liściastego.Tutaj trafiła się kolejna kępka widłoząba miotlastego - Dicranum scoparium.Poniżej wyrasta kędzierzawiec wąsaty - Dicranoweisia cirrata.

Oto kolejne ośnieżone i omszałe drzewo liściaste.Mech to prawdopodobnie rokiet cyprysowy - Hypnum cupressiforme. Nie wykluczam jeszcze krótkosza pospolitego - Brachytecium rutabulum.

A drzewo to zdecydowanie lipa drobnolistna - Tilia cordata.I to by było na tle jeśli chodzi o park. Teraz jestem na ulicy Focha aby uzupełnić zdjęcia tamtejszych mchów.

Na początku grunt i zęboróg purpurowy - Ceratodon purpureus.A teraz pień głogu - Crataegus x media i mech.To według konsultantów zęboróg purpurowy - Ceratodon purpureus. Jak widać mech naziemny i nadrzewny są łudząco podobne.I na zakończenie ulica Sienna i pniak po ściętym klonie srebrzystym - Acer saccharinum.Wyrasta na nim wrośniak strefowany - Trametes ochracea.Drugi gatunek to wrośniak garbaty - Trametes gibbosa.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji