Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-01-26 Chrzanów - prawie paleobotanika
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18768
od września 2006

2021.02.09 08:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Od pewnego czasu jesteśmy proszeni o oznaczanie roślin w stanie zejściowym. Dlatego tego dnia udałem się na miasto, przy okazji robienia zakupów, aby znaleźć coś takiego. Na początku ulica Oświęcimska i trywialny, bo owocujący ligustr pospolity - Ligustrum vulgare oraz wpleciona weń mydlnica lekarska - Saponaria officinalis.

Następnie skraj parkingu i bniec biały -Melandrium album.

A to już żywopłot w ciągu ulicy Grunwaldzka. Oto klon jesiuonolistny - Acer negundo opanowany przez gruzełka cynobrowego - Nectria cinnabarina. Jakby co się poprawi oznaczenie drzewa. Tyle razy tędy przechodziłem, ale nie pamiętam wszystkich składników tego żywopłotu. Byle do wiosny.

Nieco dalej pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Kościuszki i Sokoła mijam zejściowy chmiel - Humulus lupulus.

Następnie bardzo szybko przemieszczam się ku alei Henryka.Tutaj niedaleko skrzyżowania z ulica Kopernika dokumentuję pierwszego sadźca konopiastego - Eupatorium cannabinum.

Tutaj mam pewne wątpliwości, ale stawiam tez na sadźca konopiastego - Eupatorium cannabinum.Teraz przemykam ulicą Ignacego Krasickiego.Pojawiam się na ulicy Wojska Polskiego.Tutaj w chaszczach zauważam klon jesionolistny - Acer negundo.

W przypadku tego krzewu wplątanego w żywopłot z oznaczeniem poczekam do sezonu wegetacyjnego.Opuszczając ulicę Wojska Polskiego dokumentuje pokrzywę - Urtica dioica.

Zielony akcent to rozetka tasznika pospolitego - Capsella bursa-pastoris.Oto gałązka lilaka pospolitego - Syringa vulgaris.I tak doszedłem do ulicy Sienna aby zerknąć na tak zwane Dwa Mosty, czyli przepust pod linią kolejową.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji