Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-02-05 Jaworzno Byczyna, przede wszystkim Kępnica - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18784
od września 2006

2021.02.16 19:40 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idę dalej z biegiem rzeki. Na tym odcinku zdaje się ona być wpuszczona w kanał i spełnia się w roli rowu melioracyjnego.W tej okolicy zauważam brzozę brodawkowatą - Betula pendula o pniu pokrytym porostami. Górą jest to jakaś Lecanora.Dołem chrobotek szydlasty - Cladonia coniocraea.

Były tam jeszcze szczątki tęgoskóra - Scleroderma citrinum.Rzeka w dalszym ciągu ma charakter rowu melioracyjnego.Teraz raptownie skręca.Wkrótce przepłynie pod byłą linią kolejową.

Zanim poszedłem dalej udokumentowałem płaskomerzyka pokrewnego - Plagiomnium affine.

Był tam jeszcze widłoząb - Dicranum.Wychodzę na nasyp po linii kolejowej, zerkam na przepływającą pod nim rzekę.Zerkam w osi linii kolejowej na zachód.Przechodzę na drugą stronę i ruszam dalej z biegiem rzeki.Ta w dalszym ciągu spełnia się w roli kanału. Teraz wzdłuż jej lewego brzegu biegnie bardzo szeroka droga.

Mijam pniak zasypany opadłymi liśćmi.Dalej bez większych zmian. Woda raczej stoi.

Pewnym urozmaiceniem jest taki korzeń z pniaka po drzewie iglastym.Idę dalej. Woda raczej stoi. Raczej pochodzi z lokalnej strefy zasilania typu opady deszczu, stopiony śnieg niż z tego co tutaj dopłynęło od źródła.

Z kolei po lewej stronie mamy drzewostan sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris, który w niższej warstwie uzupełnia świerk pospolity - Picea abies.Oto ten gatunek z bliska.

Idę dalej. Teraz rzeka tworzy w lesie spore rozlewiska.

Z kolei po lewej stronie drogi mamy czysty drzewostan sosnowy - Pinus sylvestris.I tak docieram do miejsca, gdzie rzeka bardzo się rozlewa. Leżą tutaj opony. Są potrzebne, bo ułatwiają przeprawę na drugi brzeg.Ja nie skorzystałem z tej możliwości i poszedłem dalej trzymając się lewego brzegu.Woda w dalszym ciągu stoi. Las po prawej stronie jest podtopiony.

To samo mamy po lewej stronie drogi. Tutaj jednak dominuje olsza czarna - Alnus glutinosa. Jest również samotny, mały świerk pospolity - Picea abies.Przy drodze mamy drzewo z omszałym pniem.Wstępnie uznałem, że ten mech to krótkosz rowowy - Brachytecium salebrosum. Wiele wskazuje na to, korekta z dnia 17 lutego, że to nie on, o czym można poczytać w dyskusji poniżej. Dla 100% pewności konieczna druga wizyta najlepiej na wiosnę.

Oto kolejne omszałe drzewo.Jest nim dąb szypułkowy - Quercus robur.A mech to rokiet cyprysowaty - Hypnum cupressiforme.

A dalej bez większych zmian.Są jednak zielone akcenty pod postacią mchów. Tutaj jest to płaskomerzyk falisty - Plagiomnium undulatum.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 17.lutego.2021)
i

#2728
od grudnia 2006

Takie proste puszki z setami na tej wysok. liściastego drzewa to może mieć Pylaisia polyantha lub Homalothecium sericeum. Brachytecium salebrosum jeśli na drzewie,to przy ziemi ze zgiętą puszką.

#18786
od września 2006

2021.02.17 07:33 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To co tutaj wziąłem za Brachytecium salebrosum było od ziemi po prawie półtora metra w górę drzewa. Puszki były na całej długości. Ten mech po liściach jest podobny do tego co za chwilę wstawię w części trzeciej i tam było tak oznaczone. Kształt puszki na tym zdjęciu mógł zostać przekłamany poprzez sposób ujęcia. Tak czy owak w tej okolicy będę jeszcze raz, kiedy śniegi zejdą i pojawią się jakiekolwiek kwiaty.
To drugie z dębu z zagiętymi puszkami sięgało od ziemi do ponad trzech metrów podpisane jako Hypnum cupressiforme jest zapewne dobrze oznaczone.

#18787
od września 2006

2021.02.17 07:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W pierwszym przypadku dodaję zdjęcia maksymalnie skadrowane.i

#2729
od grudnia 2006

Hypnum cupressiforme jak najbardziej ok. Ten drugi trzeba dokładniej oglądnąć, bo mchy niejednokrotnie nachodzą na siebie i wtedy są trudności w oznaczeniu.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji