Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-02-13 Mysłowice - Trójkąt Trzech Cesarzy
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18797
od września 2006

2021.02.22 14:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To trzeci punkt na trasie naszego rodzinnego wypadu. Tym razem zajechaliśmy w okolicę Domu Dziecka przy ulicy Żeromskiego skąd ruszyliśmy w kierunku Przemszy. Oto las po lewej stronie drogi.Oto ścieżka jako taka.Tutaj także trafił się jeden z licznych nad Przemszą kochbunkrów.A dalej mamy brzozy brodawkowate - Betula pendula w bieli.

Powoli zbliżamy się do wiaduktów nad Przemszą, tych, które znajdują się na północ od czynnej magistrali kolejowej.

W tym momencie z drogi wchodzimy na ślad po linii kolejowej.Wiadukty są nie do przejścia.

Schodzimy nad rzekę. Cypel lądu widoczny na drugim brzegu to skrawek byłej Rosji.

Teraz z biegiem rzeki udajemy się do wiaduktu w ciągu magistrali kolejowej.

Tutaj zawsze znajdują się jakieś malowidła.Zerkamy jeszcze na resztki pierwszego w tej okolicy wiaduktu kolejowego.Zawracamy. Po drodze zauważamy siewkę buka pospolitego - Fagus sylvatica.Ponownie zerkamy na Przemszę.I jeszcze jedno spojrzenie na skrawek byłej Rosji.Następnie aby dwa razy tą samą drogą nie wracać poszliśmy wzdłuż prawego brzegu Czarnej Przemszy.Szału nie ma. W drzewostanie dominują brzoza brodawkowata - Betula pendula oraz topole - Populus.

Jest też sporo rdestowca - Reynoutria japonica.Oto kolejne migawki z lasu jako takiego.Tutaj pewnym urozmaiceniem jest robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia.Trafiły się także dwie splecione topole - Populus.I tak dotarliśmy do miejsca, gdzie nad rzeką przechodzi preizolowana rura ciepłownicza. To około 400 metrów w górę rzeki od wiaduktu.Z drugiej strony pod linią kolejową znajduje się coś takiego. Cóż nie jest tajemnicą, że miasto wciąż większość swoich ścieków odprowadza do rzeki.

Jesteśmy teraz na śladzie po byłej linii kolejowej.W otaczającym drzewostanie szału nie ma.Oto zabudowania po prawej stronie drogi.Idziemy dalej.

Ślad po torowisku to idealne miejsce pod ścieżkę rowerową, ale nie w Mysłowicach.I tak aby powróć do samochodu musieliśmy dojść do wiaduktów.W drodze powrotnej zwróciłem jeszcze uwagę na okazałe sosny wejmutki - Pinus strobus.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji