Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-02-20 Filipowice 1 czyli od Charchołu do Padołów
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18800
od września 2006

2021.02.26 10:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wędrujemy dalej w górę prawego brzegu doliny cieku w Charchole Wschodnim. Na początku mapa.Ciek tworzy tutaj niewielki luk opływając olszę czarna - Alnus glutinosa.Póki co dogodnego wejścia brak.

Mijamy rozłożystą wierzbę kruchą - Salix fragilis.Idziemy jakiś czas w górę. Dochodzimy do cypla lasu.

Wchodzimy do środka. Podziwiamy strumień, który tworzy tutaj roztoki.

Tutaj na dnie cieku zalega sporo kawałków martwicy karniowickiej.Zauważyłem otoczak z tej skały.Tutaj też wyrasta ciekawy mech, żebrowiec paprociowaty - Cratoneuron filicinum.

I ponownie martwica karniowicka w nurcie cieku.Oto kolejne widoki tej dzikiej rzeki.Przechodzimy pod linią energetyczną.Na terenie równiny dominuje olsza czarna - Alnus glutinosa.

Na stromym, lewym zboczu pojawia się więcej brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Powoli idziemy ku górze doliny a zarazem na skraj lasu.Oto powalona brzoza brodawkowata - Betula pendula.Zerkamy za siebie.Przed wyjściem z lasu pojawia się zgrupowanie krzewiastych lip drobnolistnych - Tilia cordata.Po opuszczeniu lasu natrafiamy na szczątki bardzo gorąco pożegnanego budynku.

Idziemy dalej.Ta wiodąca na wschód droga biegnie podnóżem stromego stoku Góry Lewicki. Dołem widać linię energetyczną.

Większość drzewostanu tworzą niewielkie patyczki. Są też okazałe drzewa.Idąc dalej na skraju skarpy znajduję krótkosza szorstkiego - Brachytecium rutabulum. Sety z oryginalne zdjęcia są wyraźnie łuseczkowate. Drugi bardziej prawdopodobny typ to Brachypodium vetulinum. Patrz dyskusja w końcu wątku.

Zerkamy na południe.Idziemy dalej, mijamy niewielki zagajnik.Oto samotna brzoza brodawkowata - Betula pendula.Odbijamy na południowy wschód rezygnując z drogi.Oto zmarszczki eoliczne na śniegu.Teraz od północy obchodzimy dolinę cieku, który przekraczaliśmy w pierwszej części tego spaceru.Teraz kierujemy się ku drodze, bo widać ją na horyzoncie.I tak zmierzamy do samochodu, który stoi w pobliżu wieży telefonii komórkowej.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 26.lutego.2021)
i

#2732
od grudnia 2006

Zdj. krótkosza szorstkiego warto by sprawdzić pod kątem Brachytheciastrum velutinum - krótkoszka aksamitnego. On posiada też szorstką setę i takie listki ,jak pokazane na zdj. Moim zdaniem bardziej pasuje ten drugi.

#18801
od września 2006

2021.02.26 15:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Dziękuję za uwagę. Prawdopodobnie bez badania realnych okazów się nie obejdzie. Na razie dodaję jeszcze jedno zdjęcie wykadrowane z oryginału.

i

#2733
od grudnia 2006

Typowany B.velutinum ma wąskie i trochę sierpowato zgięte listki, ale wypadałoby go jeszcze sprawdzić. Żeberko1/2 do 3/4 długości listka i na spodniej stronie wychodzce jako kolec, listki w górnej części wyrażnie ząbkowane.

#18802
od września 2006

2021.02.26 18:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tak czy owak konieczna kolejna wyprawa w teren.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji