Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-02-20 Miękinia - na zachód od kamieniołomu
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18804
od września 2006

2021.02.28 11:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejnym obiektem, który usiłowaliśmy odwiedzić była Pipkowa albo Łaganowa Skała leżąca na zachód od wyrobiska kamieniołomu porfiru w Miękini. W drodze do celu przedarliśmy się przez plac budowy, którym teraz jest wyrobisko. Cóż dawno mnie tutaj nie było.

Mamy nadzieję, że uda się w przyszłości pogodzić działalność przemysłową z działalnością dydaktyczną.Dlatego, na wszelki wypadek udaliśmy się ku bardzo dobrze znanej mi odkrywce tutejszego porfiru.

Jest blisko, coraz bliżej.

Po drodze mijam zarośla z dzikim bzem czarnym - Sambucus nigra.W szerokiej panowanie widać porfir oraz zalegające nad nim wapienie komórkowe triasu.Oto ściana odkrywki porfiru w dwu ujęciach.

Bardziej na lewo widać żółtą formację triasową.Wróciliśmy na drogę, idziemy dalej na zachód.Mijamy grupę brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Gnamy dalej.

Osiągamy pierwszą drogę odbijająca w prawo. Wydawało mi się, ze na końcu będzie cel naszej wycieczki.Ruszyliśmy pod górę. Po drodze mijamy zarośla z leszczyną - Corylus avellana.

Po dotarciu do ogrodzenia zorientowaliśmy się, że źle trafiłem.Zawracamy.Idziemy dalej na zachód główną drogą.

I tak dotarliśmy do miejsca, gdzie powinna być droga na Pipkową Skałę. I właśnie w tym momencie dowiedziałem się, że przez wiele lat byłem w błędzie. Potwierdziły to także dwie przedstawicielki ludności miejscowej. Wątki historyczne już poprawiłem.Cóż było robić. Zerknęliśmy w górę.Poszliśmy jeszcze przez chwilę na zachód, do zakrętu drogi.

Zawracamy. Minęliśmy już drogę do Widynowej Skały. Zerkamy na południe.Pomiędzy drzewami wyróżnia się wierzba iwa - Salix caprea.Oto ostatni odcinek drogi przez niecką wyrobiska.Zerkamy na plac budowy.

Oto porfir w ścianie wykopu.I jeszcze ostatnie spojrzenie na plac budowy. Liczymy na to, ze to tylko stan przejściowy.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji