Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-02-24 Chrzanów - na tropie wiosny
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18807
od września 2006

2021.03.05 09:28 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To był ten moment, kiedy zawodnik numer 21 biorący udział w konkursie na ZIMĘ STULECIA wyraźnie osłabł. W tym momencie przede wszystkim postanowiłem sprawdzić, jak na tę aurę reaguje oczar chiński - Hamamelis mollis w ogrodzie Domu Urbańczyka. Na początku z tego ogrodu dokumentuję mocno przyciętą parocję perską - Parrotia persica.Oto fragment ogrodu. Oczar jest za latarnią.Na razie dokumentuję niską odmianę choiny kanadyjskiej - Tsuga canadensis.Jest też niska odmiana świerka pospolitego - Picea abies.I wreszcie kwiaty głównego bohatera.Pod nim ruszył z wegetacją ciemiernik ogrodowy - Helleborus x hybridus.I jeszcze fragment ekspozycji geologicznej, znaczy się duże araukaryty.Teraz ruszam do parku. Oto miejsce po wyciętym jesionie wyniosłym - Fraxinus excelsior w okolicy skrzyżowana ulicy Słowackiego z ulicą Sokoła.Oto widok ogólny parku.W sąsiedztwie muzeum kwitnienie rozpoczęła śnieżyczka przebiśnieg - Galanthus nivalis.Teraz zerkam do parku idąc ulicą Mickiewicza.Tutaj najważniejszy był szurpek przeźroczysty - Ortotrichum diaphanum wyrastający na pniu klonu jawora - Acer pseudoplatanus.A teraz pora na oczar japoński - Hamamelis japonica, który wciąż kwitnie.

Teraz jestem w obrębie osiedla pomiędzy ulicami Jordana i Partyzantów. W tej okolicy na trawniku widać sterane zimą stokrotki pospolite - Bellis perennis.Oto rozetka liści starca jakubka - Senecio jacobaea.Przechodzę do ulicy Partyzantów. Tutaj rozpoczyna rozluźniać się leszczyna - Corylus avellana.

A to doniczka na parapecie w moim mieszkaniu. Tutaj kwitnąco wygląda wilczomlecz ogrodowy - Euphorbia peplus.A to już drugie wyjście na miasto i taka sobie ruina przy alei Henryka.Tutaj wyrasta bardzo malowniczy o tej porze roku zęboróg purpurowy - Ceratodon purpureus.Jest też jakiś zwojek - Barbula.I na koniec bardzo zaniedbana zieleń urządzona.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji