Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-02-25 Gliwice - niedaleko od Palmiarni
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18808
od września 2006

2021.03.06 10:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia miałem coś do załatwienia w tym mieście w tytułowej okolicy. Oczywiście nie byłem sam. Po wszystkim był czas na pewne przyjemności. Na początku zainteresowaliśmy się pozostałościami po hucie szkła. Obiekt w wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków ale tak czy owak wygląda nieszczególnie.Są pewne elementy wskazujące na spontaniczną sukcesję w kierunku leśnym. Oto świerk pospolity - Picea abies.Oto brzoza brodawkowata - Betula pendula.Oto topola osika - Populus tremula.

Oto klon jawor - Acer pseudoplatanus.Zerkam teraz na znajdujący się za ogrodzeniem komin.Cała okolica jest usłana liśćmi klonu jawora - Acer pseudoplatanus, co potwierdza oznaczenie drzewa.Opuszczając ten teren mijamy skupisko trzcinnika piaskowego - Calamagrostis epigeios.Opuszczamy fabrykę, zerkamy w kierunku palmiarni.Wchodzimy do parku im. Fryderyka Chopina. Oto różanecznik fioletowy - Rhododendron catawbiense.Oto platan klonolistny - Platanus x acerifolia jako pomnik przyrody.

Oto skupisko ostrokrzewu kolczastego - Ilex aquifolium.Oto klon srebrzysty - Acer dasycarpum.Oto lipa drobnolistna - Tilia cordata.Oto buk pospolity - Fagus sylvatica.Oto spojrzenie na palmiarnię.W końcu wyszliśmy na ulicę Henryka Sienkiewicza.Po drodze mijamy kolejny ciekawy egzemplarz buka pospolitego - Fagus sylvatica.Następnie przedarliśmy się przez teren Centrum Onkologii do ulicy Wybrzeże Armii Krajowej. Tutaj nieopodal przystanku autobusowego zauważyliśmy drzewo o ciekawej korze.Zerknęliśmy w górę, znaleźliśmy co trzeba i ustaliliśmy, że jest to metasekwoja chińska - Metasequoia glyptostroboides.

Drzewo zaczęło właśnie wypuszczać nowe gałązki. Po raz pierwszy zobaczyłem ten moment. Zatem nie potrafiłem się powstrzymać przed dłuższą sesją zdjęciową.

Szczególna zielona gęstwa była w koronie.Tuż obok kolejnymi drzewami ulicznymi były miłorzęby japońskie - Ginkgo biloba.Teraz idziemy ulicą Wybrzeże Armii Krajowej w kierunku skrzyżowania z ulicą Marii Konopnickiej. Mijamy brzozę brodawkowatą - Betula pendula posiadającą na pniu liczne drobne czeczoty z czarcimi miotełkami.

Nieco dalej mijamy pylącą leszczynę - Corylus avellana.

I na zakończenie dwa buki pospolite - Fagus sylvatica z ulicy Marii Konopnickiej.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji