Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-02-20 Czatkowice i Czerna czyli kamieniołom, krzyż i źródło
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18811
od września 2006

2021.03.08 09:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Oto ostatni odcinek z wielkiej lutowej ekspedycji. Zasadniczym celem było sfilmowanie z góry niecki wyrobiska czatkowickiego kamieniołomu. Startujemy z drogi do Dębnika. Wchodzimy w las.W drzewostanie dominuje buk pospolity - Fagus sylvatica.Pod drzewem leży lokalny kamień czyli wapień węglowy.Liczne owoce leżące na śniegu świadczą, że ten rok dla buka pospolitego - Fagus sylvatica był tłusty.

Pewną domieszkę w drzewostanie stanowi sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Mijamy również buka pospolitego - Fagus sylvatica, który został w jakiś sposób zamordowany przez grzyby.Teraz wędrujemy skrajem kamieniołomu. Przed nami charakterystyczna hałda z nadkładu.W końcu znajdujemy punkt, z którego można spojrzeć do wnętrza wyrobiska. Na początku zwałowisko wewnętrzne.Potem ściana północna i ściana wschodnia.

Teraz te same miejsca ściągnięte zoom-em.

I jeszcze raz zwałowisko wewnętrzne pod innym kątem.A teraz zerkamy na południowo-wschodni narożnik wyrobiska, gdzie pojawia się glinka krasowa bogata w hematyt.Z kolei na koronie wyrobiska pojawiają się siewki sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.Idąc dalej mijamy zalesioną część hałdy.

Przy krawędzi kamieniołomu rosną drzewiaste wierzby iwy - Salix caprea.Trwała tutaj także wycinka drzew.I tak dotarliśmy do krzyża milenijnego.Stąd ponownie zerkamy do niecki wyrobiska. Widok przesłania sosna czarna - Pinus nigra. Na drugim zdjęciu widać klasztor w Czernej.

Teraz zerkamy na krzyż z dołu do góry.Pod krzyżem leżą bloki tutejszych wapieni bogato ozdobionych pierścieniami Liesseganga.

Na ich powierzchni wyrastają mchy. Oto brodek murowy - Tortula muralis.Oto rozłupek - Schistidium.

I jeszcze ołtarz polowy.I jeszcze porównanie sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris z sosną czarna - Pinus nigra.I na zakończenie spojrzenie na przecięty pień robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia z wybitnie asymetrycznie ułożonymi pierścieniami rocznych przyrostów. Być może drzewo wyrastało na skraju drzewostanu i jedna jego strona była stale ocieniona.Następnie przez Dębnik, Paczółtowice zjechaliśmy do Czernej aby zatrzymać się nad Eliaszówką przy źródle św. Józefa.W nurcie cieku utrzymują się płaty rukwi wodnej - Nasturtium officinale.

Ta roślina ma się tutaj bardzo dobrze.

A to już źródło św. Józefa znajdujące się na lewym brzegu cieku.Tworzy się tutaj mokradło.Z mchów zwróciłem uwagę na mokradłoszkę kończystą - Caliergonella cuspidata.Ponad źródłem w drzewostanie dominuje grab zwyczajny - Carpinus betulus.Tej rośliny wyłowionej z wody póki co nie podejmuje się oznaczyć.Z mchów w wodzie wyrasta żebrowiec paprociowaty - Cratoneuron filicinum.I na zakończenie jakaś rzeżucha - Cardamine.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji