Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-03-01 Z Jaworzna do Sosnowca i z powrotem
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18813
od września 2006

2021.03.09 21:19 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Druga część badań terenowych wykonanych tego dnia miała miejsce w tytułowej okolicy i wbrew pozorom obejmowała bardzo mały obszar. Po prostu zajechałem w rejon centrum handlowego, teraz Designer Outlet. Przeszedłem na drugą stronę drogi 79 i wszedłem w las. Tym sposobem z Sosnowca dostałem się do Jaworzna. Miejsce akcji to bór jakiś tam z domieszką dębu szypułkowego - Quercus robur.

Miejsce to odwiedzam często, zatem bardzo szybko zszedłem na dno byłej piaskowni pod linię przesyłową.Były resztki śniegu.Było sporo suchej biomasy.Była powalona i częściowo omszała topola - Populus.Tutaj trafiło się skupisko purchawki gruszkowatej - Lycoperdon pyriforme.Mech został w końcu oznaczony jako Pohlia nutans.

Był też tujowiec włoskolistny - Thuidium philibertii.Cały czas jestem pod linią energetyczną.Ruszam dalej na zachód po asfaltowej drodze.Zauważam kolejną topolę - Populus o omszałej podstawie pnia.Tutaj dominują dwa gatunki mchów.Jednym z nich jest krótkosz szorstki - Brachythecium rutabulum.Drugim z nich jest rokiet cyprysowaty - Hypnum cupressiforme.Dochodzę teraz do drogi S1.Przechodzę na drugą stronę, ale w dalszym ciągu jestem w Jaworznie.To teren ruderalny.Były tutaj zwarte płaty mchów.

Liczyłem na coś rzadkiego, ale okazało się, że idąc od lewej to tylko zęboróg purpurowy - Ceratodon purpureus. Po prawej pojawiają się prątnik darniowy - Bryum caespiticium oraz prątnik srebrzysty - Bryum argenteum.Zawracam w kierunku drogi S1.Przechodzę przez tereny ruderalne. Zwracam uwagę na dziewannę drobnokwiatową - Verbascum thapsus.

Jest tutaj jeszcze mydlnica lekarska - Saponaria officinalis.Idę teraz na północ wzdłuż drogi S1. Szału nie ma.

Lokalnie pojawia się więcej brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Dochodzę do drogi 79.Przechodzę na drugą stronę i w tym momencie trafiam do Sosnowca w rejon ulicy Mostowa. Szału nie ma.Bardzo szybko wychodzę na drogę 79 i zaczynam zawracać w kierunku centrum handlowego. Przy okazji po lewej stronie drogi dokumentuję robinię akacjową - Robinia pseudoacacia.Przekraczam drogę S1.

Zerkam na parking przy centrum handlowym.Wracam na przystanek w rejonie punktu startu.Dowiedziałem się, że mam ponad pół godziny czasu do przyjazdu pożądanego autobusu. Zatem ponownie wszedłem w las. Tutejsze sosny zwyczajne - Pinus sylvestris są bardzo pokręcone.

Oto gałązka tego gatunku.Natrafiłem także na mocno spróchniałą i świeżo rozwaloną kłodę sosnową. Podejrzewam, że to dzieło dzięcioła zielonego.Jestem na skraju wykopu. Nie odczuwam potrzeby schodzenia w dół.Mijam dość grubą brzozę brodawkowatą - Betula pendula.Na martwym drewnie zauważam chrobotka szydlastego - Cladonia coniocraea.Martwego drewna ci tutaj dostatek. Przy okazji to lokalne skupisko brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Jest też hubiak pospolity - Fomes fomentarius.Oto kolejna niezwykle ukształtowana sosna zwyczajna - Pinus sylvestris. Ma zwisające gałęzie.Wychodzę na otwartą przestrzeń.

Zauważam kępy szczotlichy siwej - Corynephoruds canescens.Docieram do omszałych brzóz brodawkowatych - Betula pendula.Są dwa dominujące gatunki.Pierwszy to tylko krótkosz szorstki - Brachythecium rutabulum.Drugi wysoce prawdopodobny to zęboróg purpurowy - Ceratodon purpureus. Ostateczną weryfikację utrudnia wysuszenie kępki.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji