Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-03-04 Mętków - powrót do ujścia Chechła
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18817
od września 2006

2021.03.11 19:12 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ostatnio w tej okolicy byłem 27 września 2020 roku. Teraz nastał czas, aby to miejsce uwiecznić na filmie. Przyjdzie nań jeszcze trochę poczekać. Na razie fotoreportaż. Tym razem startuję z ulicy Chechlanej nieco na zachód od jej skrzyżowania z ulicą Zielony Brzeg. Do celu mamy nieco ponad 800 metrów. Pójdziemy walem po którym poprowadzono ścieżkę rowerową.

Chechło wpuszczone tutaj w kanał płynie sobie dołem. Most jest pomalowany.Ruszamy żwawo.Na prawo rzeka.Na lewo pola Mętkowa.Ponownie rzeka.Teraz korzystając z okazji schodzę do podnóża wału zbliżając się do rzeki.

Tutaj widać, że materiałem na wał są odpady z hałdy kopalni Janina w Libiążu.Teraz widać miejsce, gdzie nad rzeką znajduje się mostek w ciągu polnej drogi.Czas na intensywną dokumentację. Do celu zostało nieco ponad 100 metrów. Wisłę widać. na pierwszym planie mamy trzy podcinane wierzby kruche - Salix frafilis.Jest dowód na to, że bobry były tutaj dopiero co.Teraz zaczyna się prawdziwa jak na tę okolicę dzicz.

Oto podmyta wierzba krucha - Salix fragilis.Deformacje brzegu to ślady nor bobrów.Zerkam na lewo. Tam, gdzie widać drzewo znajdowała się przeprawa promowa.Oto kolejne dowody na bardzo dużą aktywność bobrów.

I tak idąc lewym brzegiem zbliżyłem się do Wisły.Oddaliłem się nieco od nurtu i spojrzałem z góry na połączenie się obu rzek.Oto Wisła powyżej ujścia Chechła.Teraz idę w kierunku byłej przeprawy promowej.Oto droga dojazdowa.

Tak to wygląda na prawym brzegu Wisły. Drugie zdjęcie to efekt zoom-u.

Oto dalszy bieg Wisły.Ruszamy teraz z powrotem. Przed nami wał przeciwpowodziowy.Mijamy wierzby - Salix.Teraz minęliśmy mostek w polnej drodze. Nieco powyżej w polach na prawo od wału rośnie samotny dąb szypułkowy - Quercus robur.Oto ostatnie spojrzenie na Chechło.Oto ostatnie spojrzenie na tutejsze uprawiane pola uprawne.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji