Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-03-10 Podłęże - skałki przy górze Chełm
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18827
od września 2006

2021.03.17 21:20 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz udajemy się dalej na wschód. Naszym celem jest wzgórze Chełm i tamtejsze skałki. Ostatnio w tej okolicy byłem w 2012 roku. Oto link do fotoreportażu - https://www.bio-forum.pl/messages/3280/525789.html. Na początku jest mapa.
Zaczynamy od ulicy Radosna i odbiegającej od niej bocznej uliczki Pod Skałą.Skałka majaczy na szczycie wzniesienia. Droga jest taka sobie.Białe brzozy brodawkowate - Betula pendula stanowią mocne urozmaicenie.

Zarośla kończą się.Oto początek otwartej przestrzeni. Jedna brzoza brodawkowata - Betula pendula daje bardzo mocny akcent.

Oto pierwszy kawałek zasadniczo łysej skały.Zerkamy w dół, na drogę, którą tutaj przyszliśmy.Jest też coś dla domyślnych turystów.Teraz zerkamy na Wisłę.

Powierzchnię kamienia pokrywają porosty. To powinna być Lecanora muralis.Jest też kilka mchów. Oto szurpek - Ortotrichum.Oto strzechwowiec poduszkowy - Dryptodon pulvinatus.Oto pędzliczek wiejski - Syntrichia ruralis.Na tle być może tego samego ale wysuszonego mchu wyrasta rozchodnik ostry - Sedum acre.Teraz zerkam na północ. W tamtym lesie także skrywają się skałki.Teraz zerkamy na południowy - wschód. Las w tle to Ratowa Góra.Teraz z innej skałki zerkamy na południowy stok wzniesienia.W tej okolicy powierzchnię kamienia pokrywają porosty endolityczne.

Kolejnych porostów także nie podejmuję się oznaczyć.

Teraz zdecydowanie ruszamy na północ ku kolejnemu zespołowi skałek.W drzewostanie dominuje buk pospolity - Fagus sylvatica. Sporą domieszkę stanowi sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.Na początku idziemy przed siebie skrajem lasu i pól uprawnych.

Wchodzimy do lasu. Jak widać sosna zwyczajna - Pinus sylvestris opanowała tylko skraj.

Bardzo szybko osiągamy stromy stok ze skałkami.

Schodząc w dół uwieczniłem swój cień.Teraz ruszam na południe trawersując stromy stok tak aby być możliwie blisko skałek.

Oto korzenie buka pospolitego - Fagus sylvatica.Skałki są coraz bliżej.Oto pierwsza z nich widziana od dołu. Generalnie mamy tutaj do czynienia z biohermami sinicowo-gabkowymi.Idąc dalej muszę bardzo uważać aby nie paść ofiarą "przyspieszenia liściowego".

Oto korzenie buka pospolitego - Fagus sylvatica pokazanego na poprzednim zdjęciu.Oto kolejna skałka.Chwila odpoczynku i spojrzenie w dół stoku.Oto kolejna skałka.Tę oglądam bardzo dokładnie.

Na tle ogólnej szarzyzny trafiła się biała plama. To prawdopodobnie porost endolityczny.Po skale wspina się bluszcz pospolity - Hedera helix.Także dziki bez czarny - Sambucus nigra rozwinął liście.Oto kolejne widoki tej skałki. Teraz oświetliło ją mocne słońce.

Powoli opuszczamy to miejsce.Na wierzchowinie oglądamy kolejnego buka pospolitego - Fagus sylvatica zmagającego się ze skałą.W końcu osiągamy skraj lasu i na tym kończymy pstrykanie w tej okolicy.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji