Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-03-10 Regulice - wąwozem Brandyska pod górę
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18828
od września 2006

2021.03.18 18:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ostatnim miejscem odwiedzonym tego dnia był wielki wąwóz w stoku wzgórza Brandyska. Uprzednio byłem tam 27 sierpnia 2020 roku. Tym razem poza fotoreportażem powstał zbiór migawek filmowych. Zaczynamy przy ulicy Kijowska.W porównaniu z ubiegłym rokiem w okolicy powstała nieco utwardzona droga.Oś wąwozu wyznacza wypływający zeń strumień.Wąwóz niemalże na całej długości ma przekrój V-kształtny.Da się iść w miarę wygodnie prawym brzegiem strumienia.Czasami pojawiają się niezbyt istotne przeszkody w postaci powalonych drzew.

Tu i ówdzie pojawiają się niezbyt duże wodospady.Tutaj woda podmywa korzenie olszy czarnej - Alnus glutinosa.Teraz pokonujemy namulisko.

Idąc dalej mijamy olszę czarną - Alnus glutinosa z owocnikami lakownicy spłaszczonej - Ganoderma applanatum.Teraz przechodzimy na lewy brzeg strumienia.

Wąwóz coraz bardziej ma przekrój V-kształtny.

Wąwóz przecina wzgórze z południowego zachodu ku północnemu wschodowi. W związku z tym jego lewy brzeg jest jeszcze obsypany śniegiem.

Na pniu powalonej sosny zwyczajnej rozgościł się płozik - Lophocolea.

Idąc dalej mijamy kolejne spłaszczenie na dnie. Tutaj pod liśćmi zalegają kamienie. Tutaj woda już nie płynie.Dalej wąwóz ponownie zwęża się i wyraźnie zygzakuje.Idziemy dalej. Jest dość monotonnie.

Teraz na prawym brzegu mijamy charakterystyczną grupę buka pospolitego - Fagus sylvatica.

Powoli osiągamy lokalną cywilizację.Teraz będzie pewne przyspieszenie, bo bateria aparatu zaczęła sygnalizować swoje wyczerpanie. A poza tym w porównaniu z ubiegłym rokiem niewiele się tutaj zmieniło. Zatem wracamy górą nad prawym brzegiem wąwozu i zerkamy w dół.W pobliskim lesie, nieco wyrąbanym zalega martwe drewno.Ponownie odnajduję podrzenia żebrowca - Blechnum spicant.

Teraz zerkam w dół z cypla nad walnym rozwidleniem wąwozu.Teraz bardzo szybko udajemy się do bocznej odnogi. Jest tutaj coś w rodzaju SPA dla dzików.

Droga w dół nie jest łatwa. To ostępy strome, dzikie.Mijamy powalonego świerka - Picea abies.

Jest też odcinek bardzo czysty.I tak osiągamy złączenie bocznej doliny z głównym ciągiem.

Gnamy w dół.Tym razem będąc na lewym brzegu wąwozu obchodzimy system źródeł stokowych.W okolicy zalega sporo martwego drewna.Przedzieramy się przez to błotniste miejsce.

W końcu schodzimy na dno wąwozu. Tutaj także pokonujemy błotnisty odcinek.Tak wygląda ostatnie, idąc od góry źródło stokowe.W końcu zbliżamy się do wylotu wąwozu. Zamykamy pętlę. Na uwagę zasługuje fakt, że ta okolica cechuje się słabą bioróżnorodnością.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji