Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-03-13 Czerna - część 3 czyli przez rezerwat do Bramy Siedleckiej
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18835
od września 2006

2021.03.24 09:06 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Jesteśmy już w głębi rezerwatu Dolina Eliaszówki. Zbliżamy się do osobliwego, można by powiedzieć piersiastego buka pospolitego - Fagus sylvatica.Wiele wskazuje na to, że to osobliwe drzewo długo nie postoi. Świadczy o tym obfitość owocników hubiaka pospolitego - Fomes fomentarius.Oto zbliżenia podstawy korony tego drzewa.

Oto inne drzewo zjadane przez hubiaka pospolitego - Fagus sylvatica.Wędrujemy teraz na zewnątrz obszaru klauzury. Tutaj buk pospolity - Fagus sylvatica wziął w posiadanie kawałek muru.W tej części rezerwatu znajdują się różnej wielkości doliny. Jedną z nich trzeba po drodze przekroczyć.

Teraz przechodzimy obok lepiej zachowanego fragmentu muru granicznego. Jesteśmy na zewnątrz byłej klauzury.Po obu stronach muru są okazałe buki pospolite - Fagus sylvsatica.Oto kolejne drzewo tego gatunku po ciężkich przejściach.Teraz mijamy otwartą przestrzeń przygotowaną pod eksploatację. To kamieniołom Czatkowice.Idziemy dalej trzymając się szlaku i muru.Zerkam na chwilę w korony drzew.Są tutaj reliktowe brzozy brodawkowate - Betula pendula. Jedna była widziana poprzednio. Tutaj inna padła.Cały czas idziemy po zewnętrznej stronie muru.Droga jest wyraźna.Obszar kopalni Czatkowice jest blisko, coraz bliżej.A dalej bez większych zmian. Las jak las.

Droga biegnie przez fragment lasu z odnawiającym się drzewostanem.

I wreszcie barwny akcent czyli wawrzynek wilczełyko - Daphne mezereum.

A teraz dwa ujęcia okazałego buka pospolitego - Fagus sylvatica.

Teraz fragment muru.Jego część zasłania młodnik buka pospolitego - Fagus sylvatica.A mur zasiedla paprotka zwyczajna - Polypodium vulgare.

A kamieniołom jest blisko, coraz bliżej.Po drodze mijamy buka pospolitego - Fagus sylvatica z kulistą czeczotą.Oto kolejne drzewa tego gatunku opanowane przez hubiaka pospolitego - Fagus sylvatica.

I wreszcie po raz pierwszy zerkam do wnętrza kamieniołomu z jego północnej krawędzi.I tak osiągnęliśmy Bramę Siedlecką.Za bramą zdecydowanie skręcamy na zachód zmierzając do doliny Eliaszówki. Jest z górki. Oto mur po prawej stronie drogi.Po lewej stronie drogi także biegnie mur. Jednocześnie buki pospolite - Fagus sylvatica mają oryginalne podstawy pnia. Tak walczą z grawitacją.

Oto kolejne drzewo tego gatunku.

Dopiero w tej okolicy spotkaliśmy kolejne przylaszczki pospolite - Hepatica nobilis.I jeszcze jeden widok lasu oraz muru po prawej stronie drogi.I jeszcze jedno drzewo walczące z grawitacją.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji