Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-03-16 Jaworzno - na południe od Jęzora - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18840
od września 2006

2021.03.25 22:00 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz zbliżamy się do Przemszy. To odcinek oznaczony na mapie kolorem ciemnoniebieskim.Za chwilę dojdę do Przemszy. Widać samochód ekipy prowadzącej tutaj prace.To był ostatni moment aby cokolwiek z tej konstrukcji zobaczyć.

Więcej nie dało się zobaczyć. Dlatego ruszam przed siebie z biegiem Przemszy.Ostatni raz zerkam za siebie.Teraz na brzegu Przemszy zauważam napoczętego przez bobry dęba szypułkowego - Quercus robur.Wśród krzewów na brzegu rzeki dominuje trzmielina zwyczajna - Euonymus europaea.

Teraz będzie coś osobliwego. To rozjechana czeremcha zwyczajna - Padus avium.Jeden z pni zasiedla tarczownica bruzdkowana - Parmelia sulcata

Jest żółty porost.Są mchy, ale tym razem nie byłem nimi zainteresowany.Dość osobliwie wygląda spiralnie skręcony pień.Idę dalej.Ciecz w Przemszy jest szara. Oto pierwsze skupisko wyłapanych zanieczyszczeń z prawego brzegu. Drugie zdjęcie to efekt zoom-u.

Analogicznie drugie skupisko zanieczyszczeń z lewego brzegu.

Rzeka płynie niespiesznie.Teraz przechodzę pod sosnami zwyczajnymi - Pinus sylvestris.Następnie mijam jakieś drzewo liściaste.Za nim natrafiam na kolejną powaloną czeremchę zwyczajną - Padus avium.Jej pień jest omszały.Jednym z tutejszych gatunków jest kędzierzawiec wąsaty - Dicranoweisia cirrata.Dominuje rokiet cyprysowaty - Hypnum cupressiforme.

Dalej szału nie ma.Kolejną ciekawostką jest SPA dla dzików.Teraz mamy gąszcz powalonych drzew.Na pierwszym planie mamy wierzbę kruchą - Salix fragilis.

Dalej widać klon jesionolistny - Acer negungo.Tutaj także z mchów dominuje rokiet cyprysowaty - Hypnum cupressiforme.

Mijamy kolejne skupisko trzmieliny zwyczajnej - Euonymus europaea.

Dalej mamy skraj boru a przed nim powaloną czeremchę zwyczajną - Padus avium.I tak dochodzimy do miejsca, gdzie na prawym brzegu Przemszy od długiego czasu zalega wrak samochodu.

A na naszym, lewym brzegu rzeki mamy okazałą sosnę zwyczajną - Pinus sylvestris.Inne drzewo tego gatunku oplata chmiel zwyczajny - Humulus lupulus.I jeszcze idąc z biegiem rzeki dąb szypułkowy - Quercus robur i trzmielina zwyczajna - Euonymus europaea.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji