Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-03-16 Jaworzno - na południe od Jęzora - część 4
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18841
od września 2006

2021.03.26 10:08 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Teraz jesteśmy najdalej od tytułowej miejscówki ale trudno zmieniać tytuł serialu. Wszak nawet Biegun Południowy znajduje się na południe od sosnowieckiego Jęzora. Teraz obchodzimy Wysoki Brzeg.Na razie na lewym brzegu Przemszy szału nie ma. Na rzece mamy kolejną wyspę śmieci.

Teraz mijamy bardzo rozłożysty głóg - Crataegus.I tak dotarłem do krawędzi zdegradowanego terenu na Wysokim Brzegu.Oto kolejne spojrzenie na Przemszę.Teraz czas przyjrzeć się terenowi zdegradowanemu pomiędzy rzeka a zabudowaniami Wysokiego Brzegu.

Trwają tam jakieś dziwne wykopki, tak jakby eksploatacja piasku.

W części wschodniej mamy sporo gruzu.Tak to wygląda blisko rzeki i wyraźnie sprawia wrażenie składowanego nadkładu.

Przechodzę dalej.Oto kolejny prawdopodobny nadkład.

Wracam nad rzekę. Oto czeremcha amerykańska - Padus serotina. Tworzy tutaj spore zgrupowanie.Mijam kolejne kupy gruzu.

Ponownie zerkam na ten teren. Tutaj sprawia to wrażenie działalności gospodarczej - gruz jest posortowany.Wracam nad rzekę. Oto głóg - Crataegus napoczęty przez bobry.Przemykam przez zarośla.Zbliżam się do mostu nad rzeką w ciągu drogi Jaworzno - Mysłowice.

Wyjście na jezdnię jest wygodne.Teraz z drogi ogarniam wzrokiem całość tego zdegradowanego terenu.A to już zabudowa Wysokiego Brzegu. Dominuje nad nią infrastruktura elektrowni zwanej kiedyś Trójka.

W tym momencie dowiedziałem się, że mam około pół godziny oczekiwania na autobus. Zatem poszedłem dalej do następnego przystanku.Teraz mijam budynek na którym trwa sukcesja w kierunku leśnym.

Oto odcinek drogi a zarazem ulicy Wojska Polskiego.Mijam skrzyżowanie z ulicą Mysłowicka.Idę dalej, przechodząc obok tego samego ciepłociągu, który przegrodził mi wędrówkę w drugim odcinku.Dalej widać, że Jaworzno to "elektryzujące miasto".

Przekraczam Żeleźnicę.Przekraczam linię kolejową.Idę dalej, przekraczam kolejną linię energetyczną.

Teraz zauważam piątkę brzóz brodawkowatych - Betula pendula.Na pniu najbardziej omszałej dominuje rokiet cyprysowaty - Hypnum cupressiuforme.Potem skręciłem w ulice Promienna i z przystanku autobusowego sfotografowałem elektrownię. Na autobus czekałem jeszcze 15 minut, ale nie było już obiektów godnych uwiecznienia.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji