Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-03-21 Jaworzno - kraina za Białą Przemszą - część 1
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18843
od września 2006

2021.03.27 13:22 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W kolejnym etapie naszej rodzinnej wyprawy wybraliśmy się do miejsca, które uprzednio oglądaliśmy 13 lutego. Tym razem będzie to tryptyk. Tak samo jak uprzednio startujemy z sosnowieckich wodociągów i zagłębiamy się w bór jakiś tam.

Obraz jest częściowo zamglony. Aparat dostosowywał się do temperatury.Po drodze trafił się rokiet cyprysowaty - Hypnum cupressiforme.

Oto malownicza trójka osobników sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.Zbliżamy się do muru granicznego.

Szybko wkraczamy do Jaworzna.

Zerkając pod nogi wypatruję krótkosza wyblakłego - Brachytecium albicans.

Są tutaj otwarte, trawiaste przestrzenie.Jednym z mocnych akcentów jest tutaj dziewanna drobnokwiatowa - Verbascum thapsus.

Sporadycznie pojawia się sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.I jeszcze dziurawiec zwyczajny - Hypericum perforatum.

I jeszcze jedna malownicza sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.I tak wyszliśmy nad Białą Przemszę w okolicy ujścia do niej Koziego Brodu.Teraz ruszamy w górę rzeki zerkając na znajdującą się w dole terasę zalewową.

My znajdujemy się na skraju wydmy.Część osobników sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris nosi ślady opalenizny z minionych lat.Teraz odważnie wkraczamy na terasę zalewową.Oto rzeka z bliska i skupiska turzyc.Rzeka wgryza się w swój prawy brzeg.A tak z tej perspektywy wygląda bór na nadbrzeżnej wydmie.Wracamy na górę. Oglądamy opalone ale żyjące sosny zwyczajne - Pinus sylvestris.

Idziemy teraz z biegiem rzeki.Mijamy martwą brzozę brodawkowatą - Betula pendula opanowaną przez białoporka brzozowego - Piptoporus betulinus.Przechodzimy pod sosnami zwyczajnymi - Pinus sylvestris.Wychodzimy na otwartą przestrzeń.Zbliżamy się do rzeki. Teraz mamy zamiar iść z jej biegiem przez dłuższy czas.Teraz zauważamy coś co do niedawna było czasznicą workowatą - Calvatia saccata.I na zakończenie kilka kępek szczotlichy siwej - Corynephorus canescens.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji