Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-03-21 Jaworzno, Wilkoszyn - polowanie na różowy wawrzynek - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18850
od września 2006

2021.03.29 21:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Wędrujemy dalej w osi czarnego szlaku w kierunku źródła Siarczanej. Po drodze zauważamy powalone drzewa. To powinna być czeremcha zwyczajna - Padus avium.Następnie mijamy leszczynę - Corylus avellana.Tutaj leży topola osika - Populus tremula.Oto drugie drzewo tego gatunku.

Obchodząc je zauważam złotowłos strojny - Polytrichastrum formosum.

Jest też zmurszałe omszałe drzewo.Z tego tłumu zwróciłem uwagę na widłozęba - Dicranum. Oznaczenie do gatunku jest chwilowo niemożliwe.

Idąc dalej mijamy lub przekraczamy kolejne powalone drzewa.Tutaj szlak zablokowany przez powalone drzewo został udrożniony.Teraz przystajemy przy omszałej brzozie brodawkowatej - Betula pendula.Oto pierwszy gatunek mchu. Wiele wskazuje na to, że jest to Eurhynchium angustirete - dzióbkowiec Zetterstedta

Oto drugi gatunek mchu.

Oto trzeci gatunek mchu. Tutaj stawiam na Plagiomnium cuspidatum.Oto drugie omszałe drzewo. to topola - Populus.Tutaj sprawa jest prosta. Rokiet cyprysowaty - Hypnum cupressiforme.

I wreszcie spotykamy kolejnego kwitnącego wawrzynka - Daphne mezereum.

Oto kolejna gęstwina w której znaczącą domieszkę stanowi świerk pospolity - Picea abies.

Tutaj jest sporo śniegu.

W tej okolicy, a jesteśmy już blisko źródła w drzewostanie pojawia się więcej brzozy omszonej - Betula pubescens.I tak osiągnęliśmy ciek i jego źródło. To źródło Siarczanej.

W 2004 roku to była nówka.

W wodzie wypływającego stąd strumienia bardzo aktywne są bakterie żelaziste.Nieco dalej na strumieniu utrzymuje się bardzo cienka powłoka lodu.Idziemy dalej. Przekraczamy kolejny strumień.On także jest zamarznięty.Idziemy w dalszym ciągu przed siebie celując w walną drogę leśną. Trakt jest błotnisty.

Tutaj także w niższej warstwie drzewostanu rządzi świerk pospolity - Picea abies.

Oto ostatni odcinek ścieżki.I tak osiągnęliśmy walną drogę leśną, którą ruszymy na zachód.Po jej lewej stronie w rowie także rozwijają się bakterie żelaziste.

(wypowiedź edytowana przez piotr_grzegorzek 29.marca.2021)
i

#2752
od grudnia 2006

Ten pierwszy mech na Betula pendula to pewnie Eurhynchium angustirete - dzióbkowiec Zetterstedta. Rośnie też m.in. u podstawy drzewa.

#18851
od września 2006

2021.03.29 23:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Dzięki za potwierdzenie. Wydawało mi się, że to ten gatunek i tej wersji będę się trzymał. Drugi gatunek jest łudząco podobny do problemu z Czernej.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji