Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-03-30 Jaworzno - migawki ze Śródmieścia
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18854
od września 2006

2021.04.02 08:47 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejny większy wypad do tego miasta. To był tylko wstęp, czyli przejście z przystanku PKM Urząd Miejski do redakcji tygodnika Co Tydzień przy ulicy Św. Barbary. Na początku bohaterka pewnego filmu - Lipa, złe cięcie. To oczywiście lipa drobnolistna - Tilia cordata.Okolica rany jest opanowana przez grzyby z kategorii czarne pryszcze.

Poniżej na pniu wyrastają kępki młodych pędów. Drzewo walczy o życie.

Na pobliskim trawniku rządzi stokrotka pospolita - Bellis perennis.

Pod murem wielkiego klombu usadowił się podagrycznik pospolity - Aegopodium podagraria.

Stąd też zerkam na budynek Urzędu Miejskiego znajdujący się po drugiej stronie ulicy Grunwaldzka.Potem mijam krzew tamaryszku czteropręcikowego - Tamarix tetrandra.W jego cieniu usadowiła się gwiazdnica pospolita - Stellaria media.Jest tam jeszcze nie kwitnąca jasnota różowa - Lamium amplexicaule.Jest tam jeszcze szafirek armeński - Muscari armeniacum.

Masowo wystąpiła tutaj wiosnówka pospolita - Erophila verna.Kwitnie również przetacznik perski - Veronica persica.

Towarzyszy mu przetacznik blady - Veronica sublobata.Idąc dalej docieram do biblioteki i skweru im. Czesława Kępińskiego.

Tutaj dokumentuję szyszki sosny wejmutki - Pinus strobus.

Pod tymi drzewami także wyrasta gwiazdnica pospolita - Stellaria media.I jeszcze jeden fragment przestrzeni między krzewami z tego skweru.Teraz ruszam w górę ulicą Księdza Stojałowskiego.Zatrzymuję się na chwilę przy ścianie wzniesionej z kamienia.Z bogatego zestawu okazów geologicznych wybieram przepalony kamień. To triasowy wapień z warstw gogolińskich dolnych z poziomu Pecten i Dadocrinus.Oto jego detale.

Ruszam dalej.Mijam mniszka - Taraxacum sp. sp.Wchodzę w ulicę Ludwika Waryńskiego.

Teraz zwracam uwagę na glistnika jaskółcze ziele - Chelidonium majus a przede wszystkim na malowniczą kroplę wody.I jeszcze okolica redakcji i tamtejszy lilak pospolity - Syringa vulgaris.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji