Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-03-30 Jaworzno - Żeleźnicą do źródła i z powrotem - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18857
od września 2006

2021.04.03 18:04 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idę dalej. Teraz wzdłuż prawego brzegu ciągnie się spore rozlewisko. Rzeka jest rdzawa, bo inna być nie może.Dla odmiany po drodze sporadycznie pojawiają się podbiały pospolite - Tussilago farfara.Teraz nadbrzeżna droga przypomina bulwar.Rozlewisko na prawym brzegu musiało utworzyć się stosunkowo niedawno, bo drzewa są wyraźnie zaskoczone.

Idąc dalej mijamy pas lądu pomiędzy rzeką a rozlewiskiem.Teraz pora na zielony przerywnik. Oto omszały pień brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Jak dla mnie to kędzierzawiec wąsaty - Dicranoweisia cirrata.A dalej bez większych zmian.W końcu docieram do miejsca, gdzie rzeka została jeszcze bardziej wpuszczona w kanał.

To betonowe koryto pokryte teraz omszałymi płytami. Część z nich znikła.

Wśród mchów dominuje szroniak siwy - Niphotrichum canescens.Kanał jest dość długi. Znaczna część płyt znikła. Był jakiś powód, dla którego tutaj tę rzekę poskromiono w taki sposób, ale teraz nikt o to nie dba.

Teraz przeszedłem na drugi brzeg i spoglądam w stronę wylotu.Pod płytami woda płynie bardzo rwącym strumieniem.Idę dalej. Tutaj rzeka płynie szerokim korytem.Zatacza spory łuk.A to już odcinek koryta znajdujący się u stóp potężnego jak na tę okolicę wzniesienia. To osadnik. Z kolei wypływ wody znajduje się pod drogą, którą jest ulica Wojska Polskiego.W tym momencie nie odczułem potrzeby dotarcia do miejsca wypływu wody. Zawróciłem, przechodząc uprzednio na prawy brzeg.

Zerkam na kanał.

Potem przyglądam się mchom. Tutaj stawiam na widłozęba kędzierzawego - Dicranum polysetum.Jest i rokietnik pospolity - Pleurozium schreberi.Tutaj najważniejszy jest sterany życiem dąb szypułkowy - Quercus robur.Teraz jestem w pasie linii wysokiego napięcia biegnącej bliżej rzeki.Idę nią przed siebie. Przechodzę przez płat z płonnikiem jałowcowatym - Polytrichum juniperinum.

Sporo przestrzeni zajęły chrobotki - Cladonia.Idę dalej.I tak docieram na skraj rozlewiska.

Zalany jest także pobliski las, który jest klasyczną uprawą leśną.

Zalany jest także pas gruntu pod drugą linią wysokiego napięcia. Trzeba przy okazji zauważyć, że woda jest tutaj przeźroczysta.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji