Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-03-30 Jaworzno - Żeleźnicą do źródła i z powrotem - część 3
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18859
od września 2006

2021.04.04 11:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Ruszam teraz zdecydowanie na zachód. Wzniesienie po prawej stronie zdjęcia ma być obszarem przeznaczonym pod fabrykę Izery - polskiego samochodu elektrycznego.

Idę teraz trawersem zalanego lasu. Rozlewisko sięga podnóża wzniesienia.Zalana biomasa świadczy o tym, że stało się to niedawno.

Oto zaskoczona młoda sosna zwyczajna - Pinus sylvestris.I tak dotarłem do miejsca, gdzie w rozlewisko wnika pas lądu.Z tego paska lądu zerkam na kanał biegnący podnóżem wzniesienia.Oto rozległe rozlewisko z lewej strony pasa lądu. Biegnie tędy linia wysokiego napięcia.

Wody ci tutaj dostatek.

Teraz zerkam na kanał. Tutaj widać ślady działalności bobrów. Prawdopodobnie okryłem sprawców powstania tego rozlewiska.

I tak dotarłem do końca tego paska lądu. Za chwilę trzeba będzie zawrócić, aby móc pójść dalej.Oto rozlewisko. Woda jest tutaj zdecydowanie bogata w związki żelaza.To samo widać w kanale.

Zawracając przyglądam się kanałowi. Tutaj także drzewa są podtopione.

Teraz idę pomiędzy kanałem a stokiem wzniesienia. Drogi nie ma, ale da się przejść.I tak osiągnąłem trawers cypla, gdzie mój marsz został powstrzymany.Dalej mamy ten sam układ. Kanał a za nim rozlewisko.

Tutaj rozlewisko z coraz bardziej rdzawą wodą zdaje się kończyć.Zanim poszedłem dalej skorzystałem z tego cypla wchodzącego w głąb rozlewiska.Oto powalone drzewo i widok na elektrownię.Tutaj w wodzie rozrasta się rdestnica - Potamogeton. Gatunku na wszelki wypadek nie określam.

Teraz zawracam nad kanał i dalej podążam jego brzegiem. Żeleźnica staje się godna swojej nazwy.

Woda tutaj stoi. Przy okazji mijam kolejne drzewo z ogryzioną korą.I tak dotarłem do mostku. Teraz zerkam przed siebie.

Korzystam z drogi aby dojść do ulicy Wojska Polskiego.Oto ostatnie spojrzenie na kanał biegnący dalej w kierunku zachodnim. Jest to ciek, który wpada tutaj wypłynąwszy uprzednio z terenu na północ od osadnika.Teraz przekraczam skrzyżowanie linii wysokiego napięcia.

Oto droga jako taka. Jest błotnista.

Od lewej strony dochodzi do niej rozlewisko.A z kwiatów ciągle widuje się tylko podbiał pospolity - Tussilago farfara.Teraz przekraczam główny nurt Żeleźnicy.

Idę dalej kierując się ku ulicy Wojska Polskiego.

Mijam powaloną topolę osikę - Populus tremula.Idę dalej. Botanicznego szału nie ma.I tak zamykam pętlę tej wędrówki.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji