Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-03-31 Jaworzno - idąc do Parku Angielskiego
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18861
od września 2006

2021.04.05 12:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Cel tego wypadu jest jasny. Na początku zajechałem do Jaworzna i wysiadłem na przystanku Urząd Miejski przy ulicy Grunwaldzka. Bardzo szybko przeszedłem do miejsca, gdzie Rondo NSZZ Solidarności przechodzi w ulicę Pocztowa. Tutaj uzupełniłem wideoklipy do filmu o wiosnówce pospolitej - Erophila verna.

Oto ona w całej swojej mizernej okazałości.

Jest tutaj jeszcze rzodkiewnik pospolity - Arabidopsis thaliana.

Oto dla porównania jego rozetka z wiosnówką pospolitą - Erophila verna.Teraz odcinkiem ulicy Grunwaldzka zmierzam w kierunku ulicy Karola Olszewskiego.

Teraz gnam w dół ulicą Karola Olszewskiego.

Tuż przed skrzyżowaniem z ulicą Górnicza dokumentuję rozwijające się pąki lilaka pospolitego - Syringa vulgaris.

Obok rośnie bardzo zmasakrowany klon jawor - Acer pseudoplatanus.Idę dalej.Tuż przed skrzyżowaniem z ulicą Jana Pawła II dokumentuję przytulię czepną - Galium aparine.W pobliskich zaroślach wciąż zalegają znalezione w ubiegłym roku śmieci.A to już prawie przekwitająca wierzba iwa - Salix caprea.Pokonawszy skrzyżowanie wchodzę na teren Parku Angielskiego. Na początku pierwsza tablica informacyjna mojego autorstwa.

Pierwsza część parku to las.Dominuje w nim brzoza brodawkowata - Betula pendula. To czyni tutejsze ścieżki bardzo malowniczymi.

Teraz wyraźnie widać ukształtowanie terenu. Jest nim hałda.

Pewną domieszkę w drzewostanie stanowi robinia akacjowa - Robinia pseudoacacia, ale póki co ginie w tłumie białych pni.

Z roślin ruderalnych kwitnie gwiazdnica pospolita - Stellaria media. To gatunek całoroczny.

Nieco dalej pojawia się więcej robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia.Zielonym akcentem jest poziomka pospolita - Fragaria vesca.I ponownie białe bractwo.Oto dwie robinie akacjowe - Robinia pseudoacacia. Jedna z nich tak jakby przegrała z grawitacją, ale żyje.

I jeszcze brzoza brodawkowata - Betula pendula oświetlona ostrym słońcem.Oto spojrzenie na część leśną po jej opuszczeniu.Następnie wkraczam na część otwartą.Na początku znajduję podbiał pospolity - Tussilago farfara.Teraz zmierzam w kierunku wrzosowiska.

Tutaj zauważam biało kwitnącą odmianę wrzośćca krwistego - Erica carnea.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji