Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-03-31 Jaworzno - idąc od Parku Angielskiego
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18863
od września 2006

2021.04.06 20:51 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
W dalszym ciągu spaceruję po trawiastej przestrzeni tytułowego parku. Zwróciłem również uwagę na mchy. Na początku jakaś Barbula.Tutaj z kolei typuję Bryum caespiticium.Teraz zerkam na taki trawnik.Tutaj kwitnie cebulica syberyjska - Scilla sibirica.Teraz zerkam w kierunku altany. Tam też dostrzegłem fioletową poświatę.Oto ona w zbliżeniu. To były szafrany.Po konsultacji okazało się, że pierwszym gatunkiem jest szafran Tomassiniego – Crocus tommasinianus. Jego kwiaty odwiedzał trzmiel.Drugim gatunkiem okazał się być szafran Siebera – Crocus Sieberi. Oryginaly tych zdjęć już trafiły do naszego atlasu.Teraz przemieszczam się ku krawędzi części leśnej parku. Tutaj najważniejsze są spieki żużlowe.Powoli opuszczam park. Z krajobrazu tej okolicy została "zniknięta" murowana wieża.Jestem zdecydowanie poza parkiem.Zauważam kolejne kwitnące podbiały pospolite - Tussilago farfara.

Idę po skruszonym betonie z domieszką asfaltu.Oto kolejny podbiał pospolity - Tussilago farfara. To ostatnie zdjęcie tego gatunku podczas tego spaceru.Oto co pozostało po ceglanej budowli.Opuszczam i ten teren. Patrzę przed siebie.Patrzę za siebie.Staję na poboczu drogi. Tutaj jest to ulica Jana Pawła II.Rdzawe kępki w rowie to zęboróg purpurowy - Ceratodon purpureus.Zachowując należytą ostrożność przeprawiłem się na drugą stronę tej drogi.Idę teraz w kierunku skrzyżowania z ulicą Braci Gutmanów. Szału nie ma.W drzewostanie dominuje brzoza brodawkowata - Betula pendula. Suche trawy to tylko trzcinnik piaskowy - Calamagrostis epigeios.Teraz skręciłem w ulicę Braci Gutmanów. Istotnej różnicy brak.Niejaką odmianą są widoczne w oddali topole włoskie - Populus nigra var. Italica.

I tak docieram do skrzyżowania z ulicą Krakowska.Oto fragment trawiastego pobocza.Tutaj masowo wystąpił mokrzycznik baldaszkowy - Holosteum umbellatum. To te białe kropki.Prawdopodobnie jest to podgatunek typowy. Łodyga w dole jest naga, ale ogruczolenie pojawia się pod kwiatostanem i na jego elementach.Teraz obejrzyjmy pojedynczy kwiat.Następnie przyjrzyjmy się ogruczoleniu w szczytowej części pędów. Prawdopodobnie koniecznym będzie powtórzenie sesji zdjęciowej i sprawdzenie większej ilości osobników.

Teraz ruszam w kierunku przystanku autobusowego. Przechodzę obok szpaleru topoli chińskiej - Populus simonii.Następnie zauważam obficie owocującą robinię akacjową - Robinia pseudoacacia. Kiedy zakwitała była dobra pogoda dla pszczół.

Kwitnie tutaj jeszcze trywialna jasnota purpurowa - Lamium purpureum.

Te robinie akacjowe - Robinia pseudoacacia nie załapały się na zapylanie.A to już druga strona ulicy Krakowskiej i szpaler świerka kłującego - Picea pungens.Po krótkiej przerwie na zakupy zerkam na teren zbudowanej w ubiegłym roku Farmy Fotowoltaicznej.Ostatnie chwile przed przyjazdem autobusu poświęciłem na udokumentowanie porostów z kory klonu zwyczajnego - Acer platanoides. To powinna być Physcia.

Jest też tarczownica bruzdkowana - Parmelia sulcata.Po jej owocniku spacerowała mrówka.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji