Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-04-06 Chrzanów - krótka pętla - część 2
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18868
od września 2006

2021.04.10 16:03 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idę dalej, zmierzając w kierunku ulicy Jordana. Po drodze mijam szpaler świerków kłujących - Picea pungens. Są tam pniaki po wyciętych drzewach.

Powoli zbliżam się ku przedłużeniu ulicy Jordana. Najważniejsza jest topola - Populus opanowana przez jemiołę - Viscum album.

Sporo tutaj śmieci.Topola znalazła się teraz w obrębie osiedla.Teren jest po prostu śmietnikiem, tak jak to było w ubiegłym roku. Od lat w tej okolicy dokumentowałem podmokłe zarośla. Teraz tak jakby zostały wyczyszczone. Czyżby przygotowanie do kolejnej budowy?Idę teraz ku ulicy Śląska. Mijam gajowca żółtego - Galeobdolon luteum w towarzystwie podagrycznika pospolitego - Aegopodium podagraria.Mijam modrzewie - Larix ze stygmatami śmierci.Zerkam w kierunku ulicy Śląska.Mijam opuszczony dom ze starym samochodem.

A tyle pozostało z wiązu szypułkowego - Ulmus laevis którego oglądałem w ubiegłym roku.Tutaj także rośnie ozdobna odmiana gajowca żółtego - Galeobdolon luteum.A to już ulica Śląska. Na końcu widać cel mojego wyjścia.Po drodze dokumentuję modrzewia - Larix.Dokumentuję śnieg i lód na świerku kłującym - Picea pungens.

Zanim zwiedziłem sklep uchwyciłem tasznika pospolitego - Capsella bursa-pastoris.

Uchwyciłem jasnotę purpurową - Lamium purpureum.

Uchwyciłem mniszka - Taraxacum.Po zwiedzeniu sklepu poszedłem do parku.Oto jego skraj.Oto kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum o gałązkach posypanych śniegiem.Generalnie tutaj bohaterką dłuższej sesji zdjęciowej jest kalina wonna - Viburnum farerii.

Blisko placu zabaw natrafiam na pniak po wyciętym kasztanowcu zwyczajnym - Aesculus hippocastanum.Oto kwitnący jałowiec wirginijski - Juniperus wirginiana.Wychodzę na ulicę Słowackiego, zerkam w kierunku ulicy Oświęcimska.Idę teraz ulicą Oświęcimska. Przy skrzyżowaniu z ulicą Grunwaldzka dokumentuję przebudzenie się karagany syberyjskiej - Caragana arborescens.

Na trawersie I LO kwitnie puszkinia cebulicowata - Puschkinia scilloides.Wchodząc na swoją dróżkę dokumentuję łan lilaka pospolitego - Syringa vulgaris.On także jest bardzo przebudzony.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji