Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-04-11 Z Chrzanowa do Jaworzna, bardzo wielka włóczęga - część 7
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18881
od września 2006

2021.04.18 20:29 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Idziemy dalej. Teraz do końca wędrówki zostało nam nieco ponad 3 km. Połowa przez las, połowa przez otwartą przestrzeń do przystanku autobusowego. Na początku rów z wodą i knieć błotna - Caltha palustris.Oto las przyległy do drogi.Oto kolejne skupiska zieleniejącej knieci błotnej - Caltha palustris i przyległy podtopiony las.

Następnie zauważam kwitnącą kosmatkę owłosioną - Luzula pilosa.Potem mijamy zalesianą porębę.Las w okolicy jest podtopiony.Tutaj też zauważyliśmy bardzo okazały krzew wawrzynka wilczegołyka - Daphne mezereum.Oto zbliżenie jego gałązek.Oto przydrożny rów.Oto podtopiony las.Tutaj znajduje się kolejny wawrzynek wilczełyko - Daphne mezereum.Teraz przekraczamy spory ciek ze zlewni Siarczanej.Dalej pokonując odcinek, który przeszliśmy 21 marca powstrzymałem się od fotografowania. Nie było istotnych zmian. I tak gnając osiągnęliśmy skraj lasu.Po wyjściu na otwartą przestrzeń skorzystaliśmy z istniejącego szlaku turystycznego.Po prawej stronie drogi znajduje się uprawiane pole uprawne.Wkraczamy w wierzbowe zarośla.Na pędzie wierzby - Salix rozwija się tak jakby czeczota albo galas.Idziemy dalej.W pobliskich zaroślach występuje również wierzba purpurowa - Salix purpurea.Gnamy dalej. Zbliżamy się do linii wysokiego napięcia.

Po drodze trafia się złoć łąkowa - Gagea pratensis.Przechodzimy pod linią wysokiego napięcia.

Przekraczamy obwodnicę północną.

Przemykamy przez przyszły park.Mijamy głóg - Crataegus.Na skraju Parku Chrząstówka zauważam grupę brzozy ciemnej - Betula pendula ssp. obscura.Przemykamy przez park.Mijamy robinię akacjowa - Robina pseudoacacia.Oto pięciornik piaskowy - Potentilla arenaria.I na zakończenie jesion wyniosły - Fraxinus excelsior który uparcie trwa na skalnym podłożu.

I to by było na tyle.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji