Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-04-13 Chrzanów - park i coś
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18882
od września 2006

2021.04.19 19:55 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Tego dnia wybierałem się do Jaworzna, ale mając sporo czasu wykonałem pewną ilość zdjęć w części parku przyległego do ulic Śląska i Mickiewicza. Na początku świerk pospolity - Picea abies blisko szkoły muzycznej w trójkącie zieleni pomiędzy wzmiankowanymi ulicami.Oto część tego terenu z widokiem w kierunku ronda.Oto resztki śniegu.Teraz udaję się do ulicy Mickiewicza. Tutaj na klonie jaworze - Acer pseudoplatanus po raz kolejny dokumentuję szurpka przeźroczystego - Ortotrichum diaphanum.

W tej okolicy na kamiennym murku odnalazłem ostrosza murowego - Rhynchostegium murale.

W tej okolicy we wnętrzu parku kwitnie forsycja pośrednia - Forsythia intermedia.Oto wnętrze parku.Tutaj w runie dominuje ziarnopłon wiosenny - Ficaria vrerna.

Oto pień skrzydłorzecha kaukaskiego - Pterocarya fraxinifolia.Jest też ziarnopłon wiosenny - Ficaria verna porażony przez Peronospora ficariae.

Zbliżamy się do ronda. Oto przekwitający krzew kaliny wonnej - Viburnum farerri.Oto rozwijające się pąki derenia białego - Cornus alba.

Drugi krzew kaliny wonnej - Viburnum farerri wygląda bardziej kwitnąco.

Oto młode liście tego gatunku.Kolejny gatunek to śliwa wiśniowa - Prunus cerasifera. Mamy pąki kwiatowe, mamy pnie.Skręcam w stronę przystanku. Oto kolejny płat ze śniegiem.Wracam na teren zielony w widłach ulic Śląska i Mickiewicza. Oto płat z młodymi osobnikami przymiotna białego - Erigeron annuus.Oto trawniki.I w końcu męskie kwiaty klonu jesionolistnego - Acer negundo.

Potem pojechałem do Jaworzna, gdzie w redakcji nagrałem teksty do trzech filmów a następnie powróciłem do Chrzanowa. W Jaworznie padał deszcz. Zatem znowu jestem w Chrzanowie przy ulicy Kościuszki, gdzie fotografuję rozwijające się pąki kasztanowca zwyczajnego - Aesculus hippocastanum.

A to już ulica Sienna i rozwijające się pąki lilaka pospolitego - Syringa vulgaris.Jest też płat podagrycznika pospolitego - Aegopodium podagraria.Następnie na parkingu Biedronki zauważyłem potwornego mniszka - Taraxacum.Bohaterem sesji zdjęciowej jest rzodkiewnik pospolity - Arabidopsis thaliana.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji