Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-04-20 Mysłowice - prawym brzegiem Przemszy pod prąd - część 5
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18891
od września 2006

2021.04.25 17:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
To będzie ostatnia część tego serialu. Jestem teraz pośrodku wschodniego brzegu najmniejszego z osadników. Tutaj widać sposób dostarczania odpadów w to miejsce. Tutaj po prostu wlewa się brudna woda.

Zszedłem na dółTutaj spore połacie brzegu porasta skrętek wilgociomierczy - Funaria hygrometrica.Oto widok akwenu jako takiego.Oto ciek który wpada do akwenu.

Opuszczając ten teren na brzegu pod rurą wypatrzyłem coś z rodziny Fabaceae. Po konsultacji wyszło, że jest to seradela drobna - Ornithopus perpusillus.

Zbliżam się do drogi. Oto rury doprowadzające brudną wodę.

Teraz ruszam raźniej przed siebie. Droga jest upaćkana błotem z osadnika.Na skraju lasu mijam dęba szypułkowego - Quercus robur.

Teraz gnam zdecydowanie do przodu. Botanicznego szału nie ma.Po lewej stronie drogi mijam zwalone drzewo.Pokonuję niewielki zakręt.Trafiam na niewielkie wysypisko śmieci.Mijam kolejnego dęba szypułkowego - Quercus robur.

Kolejne przyspieszenie.Teraz przekraczam linie wysokiego napięcia. Jest też ślad po przejechaniu ciężarówki.

W tym rejonie na poboczu drogi rośnie rokitnik zwyczajny - Hippophae rhamnoides.Jest też topola osika - Populus tremula.Gnam dalej pokonując kolejny łuk drogi.

Widać już metę.Teraz nawet dla bezpieczeństwa schodzę na trawiaste pobocze. Tutaj znajduję rogownicę pięciopręcikową - Cerastium semidecandrum.Jest też dwubarwny fiołek trójbarwny - Viola tricolor.Kolejna roślina, której występowanie w Mysłowicach w tym momencie potwierdziłem to mokrzycznik baldaszkowy - Holosteum umbellatum. On też zasłużył na dłuższą sesję zdjęciową.Oto mój pierwszy widziany w tym sezonie pęd zarodnionośny skrzypu polnego - Equisetum arvense.Teraz to miejsce, gdzie zawsze opuszczałem ten trakt, gdy chciałem się trzymać blisko Przemszy.Teraz mijam tablicę informacyjną.Las widoczny na horyzoncie to meta. W realu widziałem stojący tam autobus.Oto pojazd, którym powróciłem do miasta. Na odjazd czekałem jeszcze kilka minut. Zdążyłem nawet wyrównać oddech.

« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji