Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-04-28 Chrzanów - cmentarz żydowski, Dom Urbańczyka, park
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18902
od września 2006

2021.05.06 21:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Trzy klasyczne miejscówki. Trzy plany filmowe, przy czym na cmentarzu żydowskim najważniejszy. Na razie widok ogólny na skupisko sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.Potem spojrzenie w kierunku osi ulicy Borowcowa.Oto spojrzenie na stronę wschodnią.Oto jedno z wielu tutejszych drzew.Oto zgrupowanie macew w południowej części cmentarza.Oto przykładowa alejka pomiędzy macewami.Czas na szczyptę botaniki. Oto gwiazdnica pospolita - Stellaria media.Oto przetacznik blady - Veronica sublobata.Oto mniszek - Taraxacum.Oto jasnota purpurowa - Lamium purpureum.I ponownie przetacznik blady - Veronica sublobata.Teraz zerkam na cmentarz stojąc pod koroną sosny zwyczajnej - Pinus sylvestris.Oto to drzewo z bliska.

A teraz macewa, która rozpada się nieuchronnie, ponieważ jest zrobiona z lichego piaskowca.

Na innej macewie wykonanej z kwarcytu wyrasta chrobotek - Cladonia o kieliszkowatych podecjach.

Oto macewa wykonana z wapienia dębnickiego.Oto widok z południa na północ w osi głównej alejki.Idę teraz wschodnim skrajem południowej części cmentarza.Tutaj na pniu robinii akacjowej - Robinia pseudoacacia usadowił się glistnik jaskółcze ziele - Chelidonium majus.Ponownie zerkam na zachód czyli w kierunku ulicy Borowcowa.I na zakończenie sesja zdjęciowa z rogownicą pięciopręcikową - Cerastium semidecandrum. Oto pierwsze skupisko.Oto drugie skupisko.

Zmiana miejsca akcji. Oto ogród przy Domu Urbańczyka i oczar chiński - Hamamelis mollis.

Na starych owocach dostrzegam czarne pryszcze. To powinien być jakiś grzyb.Rozwijają się liście parocji prerskiej - Parrotia persica.Teraz jestem już w parku. Na początku widok ogólny. Żółte tło to ziarnopłon wiosenny - Ficaria verna.Teraz zmierzam ku fontannie i tamtejszej wierzbie białej - Salix alba Tristis.Oto to drzewo z bliska.

I jeszcze kwitnący klon zwyczajny -Acer platanoides.

Osobliwe są cienie drzew.I na zakończenie rozwijające się liście kasztanowca zwyczajnego - Aesculus hippocastanum.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji