Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-05-04 Chrzanów - tu i ówdzie
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18906
od września 2006

2021.05.10 10:25 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Kolejne wyjście na zakupy w stylu wstąpił do piekieł po drodze mu było. Tym razem idąc ku ulicy Śląska na początku skręciłem w ulicę Partyzantów, gdzie sfotografowałem oraz sfilmowałem rozwijające się liście klonu zwyczajnego - Acer platanoides.

Potem idą liście leszczyny - Corylus avellana.

Teraz skręcam w kierunku ulicy Jordana. Na skraju błoń rośnie robinia akacjowa - Robinia pseudoacaia.Oto kolejny klon zwyczajny - Acer platanoides.Tutaj tez pomiędzy podagrycznikiem pospolitym - Aegopodium podagraria znajdują się kępy bodziszka łąkowego - Geranium pratense.Potem przemknąłem skrajem osiedla. Zbliżając się do ulicy Śląska uchwyciłem ozdobny dereń biały - Cornus alba.Jest tam jeszcze wierzba biała - Salix alba Tristis.W tej okolicy jest sporo mniszka - Taraxacum.

Teraz mijam lipę drobnolistną - Tilia cordata.Tuż przy ulicy Śląska jest jeszcze większy płat mniszków - Taraxaum.Już po zakupach idąc w kierunku ronda odwiedzam płat jasnoty różowej - Lamium amplexicaule.

Idąc dalej zaraz za ostatnim domem dokumentuje płat porzeczki złotej - Ribes aureum.Bliżej ulicy Księdza Ignacego skorupki kwitnie jabłoń - Malus domestica.

Towarzyszy jej malina - Rubus idaeus.Przechodzę na drugą stronę ulicy. Jestem w ciągu ulicy Śląska. Oto kasztanowiec zwyczajny - Aesculus hippocastanum.

Tutaj także mamy modelowo obrośnięty ekran dźwiękochłonny. Tak miało być wszędzie, ale tak nie jest. Tutaj jest to inwazyjny winobluszcz zaroślowy - Parthenocissus inserta.

Następnie przemknąłem przez park.Jestem już w ogrodzie Domu Urbańczyka. Tutaj z kwitnieniem rusza palecznik chiński - Decaisnea fargesi.Oto kolejne widzenie podbiał pospolitego - Tussilago farfara z Alei Henryka.A tak sobie przed jednym banków radzi mniszek - Taraxacum.Potem poszedłem do domu i po przerwie obiadowej ponownie wyszedłem na miasto. Na początku ulica Oświęcimska i starzec zwyczajny - Senecio vulgaris.A to już ulica Łowiecka i kolejny etap rozwoju derenia świdwy - Cornus sanguineum.A to już ulica Przybosia i rozetki wiesiołka - Oenothera. Bardzo jestem ciekaw co z tego wyrośnie.

Przy tej ulicy już przekwita śliwa wiśniowa - Prunus cerasifera "Atropurpurea".

Kolejny szybki przeskok to pobocze byłej linii kolejowej przy ulicy Sienna i atak klonów - Acer platanoides.Jeszcze jeden szybki przeskok. Nasyp linii kolejowej przy ulicy Fabryczna i jaskier rozłogowy - Ranunulus repens.

I jeszcze tutejszy starzec zwyczajny - Senecio vulgaris.

Powracam do ulicy Stara Huta. tutaj rozpoczyna się wegetacja pieprzycznika przydrożnego - Cardaria draba.

Oto parking przy ulubionej Biedronce i mniszek - Taraxacum tuż przed owocowaniem.Tuz przed powrotem do domu udokumentowałem kwitnienie mahonii pospolitej - Mahonia aquifolium.

Większość bohaterów tego fotoreportażu została również sfilmowana.
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji