Główna Zaloguj Wyloguj się Załóż Edycja Szukaj Kontakt grzyby.pl atlas-roslin.pl
2021-05-05 Jaworzno Wilkoszyn - powrót do brzeziny
« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «

#18907
od września 2006

2021.05.10 13:14 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Grzegorzek
Byłem tam zimą, kiedy filmowałem białe pnie brzóz brodawkowatych - Betula pendula w śnieżnej bieli. Czas było powrócić teraz, kiedy pojawiają się na nich zielone listki. Do lasu wkraczam w okolicy przystanku Wilkoszyn Cmentarz.

Nieopodal ciągnie się pas boru.

Pomiędzy białym bractwem pojawiają się czarniawe pnie czeremchy amerykańskiej - Padus serotina.Zbliżam się do skraju boru.Pomiędzy białym bractwem pojawiają się młode sosny pospolite - Pinus sylvestris.Jest tam również czeremcha zwyczajna - Pinus sylvestris.

Oto widoki ogólne białego bractwa.

Oto granica z borem jakimś tam.Oto rzeżusznik piaskowy - Cardaminopsis arenosa.

Oto młode listki brzozy brodawkowatej - Betula pendula.Oto piętro młodych sosen zwyczajnych - Pinus sylvestris w obrębie brzeziny.Ponownie zerkam w korony drzew.Teraz wybieram jedną brzozę brodawkowatą - Betula pendula.

Następnie pomiędzy roślinami runa zauważam liczne dwubarwne fiołki trójbarwne - Viola tricolor.

Las jako taki zasadniczo nie zmienia się.

Teraz spotkałem grupę żuków wiosennych które miały kupę radości.I tak dotarłem do drogi, która przecina ten las z zachodu na wschód.Po drugiej stronie drogi w lesie wyrasta kosmatka polna - Luzula campestris.

W części brzeziny po północnej stronie drogi zauważam brzozę brodawkowatą - Betula pendula wygiętą w łuk.Leży tutaj sporo martwego drewna.Zerkam teraz w kierunku drogi.Zauważam rozwijający się łubin trwały - Lupinus polyphyllus.

Są też poduchy chrobotka - Cladonia. O gatunku się nie wypowiadam.

Teraz wychodzę na główną drogę i kieruję się do kolejnego przystanku autobusowego.Już na przystanku zauważam rozwijające się kwiatostany lilaka pospolitego - Syringa vulgaris.

Z wegetacją rusza także dąb czerwony - Quercus robur.« Poprzedni Następny » bio-forum.pl « Botanika « wędrówki z Grzegorzkiem « 2021 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji